Prosze o pomoc !!! ; )
przeczytaj " Tren XIX albo Sen " Jana Kochanowskiego i odpowiedz na pytania :
1. Wyjasnij, kto mowi w Trenie XIX.
2. Okresl funkcje motywu snu w tym utworze. Porownaj motyw z Trenu XIX z tym, ktory pojawia sie w Trenie IX. Czy w obu trenach sen oznacza to samo ?
3. Zinterpretuj sformułowanie " twoja namilejsza Orszuleczka żywie". Czym wobec tego jest "życie" ?
4. Na podstawie zacytowanych fragmentow wskaz roznice pomiedzy niebem a ziemia. Wnioski zapisz w punktach.
5. Matka mowi : " Skryte są Pańskie sądy; co sie Jemu zadało,/ Najlepiej, żeby sie tez i nam podobało". Okresl, jaka postawe wobec wyrokow boskich powinien- zgodnie z tymi slowami- przyjac czlowiek.
6. Zinterpretuj sformułowanie "jeden jest Pan smutku i nagrody".
7. W klasycznej kompozycji trenu, odziedziczonej po antyku, dwa ostatnie czlony mialy byc, kolejno, pocieszeniem, zapomnieniem oraz pouczeniem. Odszukaj podobne całostki kompozycyjne w Trenie XIX.
8. Slowa "ludzkie przygody/ Ludzkie noś", zaczerpnieta z Cycerona, mozna skojarzyc z maksymą Terencjusza
" Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce". Czy odwolanie sie do tego hasla epoki jest swiadectwem bezwarunkowego odbudowania wiary w ideały renesansowego humanizmu ?

nie musicie odpowiadac na wszystkie pytania oczywscie; )) kto co umie niech pisze , zebym troche chociaz miala ; )) zadanie 1 i 4 juz mam ; )) z gory dzieki ; ))

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • gor
  • Początkujący
2010-04-10T23:50:03+02:00
3.Życie w tym wypadku jest "życiem po życiu" - inaczej mówiąc Urszulka "żyjąc" - istnieje. Nie musi mieć formy materialnej, ale jest i nadal czuje, jej dusza nie zniknęła, lecz błądzi w zaświatach i spogląda z góry na ludzi.
6. Jedynie Bóg daje odpowiedzi na wszelkie pytania, pomaga odnaleźć drogę, a zarazem jest największym i najsprawiedliwszym sędzią.
7. Nie zapomnienie, ale napomnienie!
2 4 2