Odpowiedzi

2010-04-10T23:53:04+02:00
Etanol to -
Alkohol etylowy jest głównym składnikiem wszystkich trunków, takich jak piwo, wino, wódka czy whisky. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwna, palna ciecz o charakterystycznym zapachu. Szybko się utlenia i spala niebieskim płomieniem. Jego 95% procentowy roztwór nazywamy spirytusem. W kuflu piwa znajduje się 5% etanolu, 12% w lampce wina i 40% w kieliszku wódki.
Do celów spożywczych etanol otrzymuje się w wyniku fermentacji cukrowej. W przemyśle używa się natomiast czystszy chemicznie alkohol, którego produkcja jest tańsza niż fermentacja. Wysoka cena alkoholu spożywczego nie jest odzwierciedleniem kosztów jego produkcji. Nakłada się na niego tzw. akcyzę(nawet 300%). Rzeczywisty koszt produkcji 1 litra spirytusu
to niecałe 1,5 USD, czyli ok. 6 zł.
Etanol jest niestety silną trucizną. Wypicie 150-250 g czystego alkoholu naraz może powodować śmierć, choć są to dość rzadkie przypadki i zazwyczaj do zgonu przyczyniają się też inne czynniki. Spożywanie alkoholu etylowego podczas ciąży może prowadzić do wystąpienia u dziecka alkoholowego zespołu płodowego(FAS). Jest to zespół zaburzeń wyrażających się pod postacią opóźnienia umysłowego, dysfunkcji mózgu, zaburzeń w uczeniu się. Przejawiają się nawet w postaci wad serca i obniżeniem IQ.
Etanol w powietrzu także działa negatywnie na człowieka. Zauważono, że przy stężeniu przekraczającym 9400 mg/dm3 drażni oczy i górne drogi oddechowe. Nie ma jednak informacji na temat zatrucia etanolem w warunkach przemysłowych.

Zastosowanie etanolu:
 jest stosowany jako rozpuszczalnik zarówno substancji organicznych i nieorganicznych(lakierów, pokostów, perfum, przypraw),
 surowiec do syntezy sztucznego kauczuku
 surowiec w wielu syntezach chemicznych (np. eteru etylowego, chloroformu, estrów),
 w przemyśle farmaceutycznym (do wyrobu np. nalewek, wyciągów)
2 5 2