Estetyczne odpowiedzi, oraz uzasadnienia dwu zdaniowe.

1.
a) Teoretycznie możliwe jest, żeby gwiazda spadła na ziemię?
b) Rozwaliła by ziemię, że nie było by planety?
2.
a) Możliwe jest, żeby jakiś meteor, meteoryt lub coś takie spadło na ziemię i wyrządziło ogromną szkodę ?
3.
a) Czemu planeta jest okrągła?
b) Co się kręci, a co wokół czego (słońce, ziemia, planety, księżyc)
4.
a) Czy słońce się powiększa? Podobno za 5 miliardów lat, ma być tylko słońce i żadnych planet.

Dam najlepszą, jak prosto, krótko i na temat będzie zrozumiała odpowiedź.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T01:21:21+02:00
1a) Gwiazda nie może spaść na Ziemię. To co nazywamy "spadającą gwiazdą" wcale nie jest gwiazdą, tylko jakimś tam meteorem. To meteoroid wchodzący w ziemską atmosferę, a to co widzimy to świecący ślad jaki po sobie zostawia. Prawdziwa gwiazda to np. Słońce. Meteory często spadają na Ziemię, ale są tak małe że ulegają spaleniu w atmosferze.

1b) Jak było np. w filmie Armageddon, jeśli obiekt byłby odpowiednio duży, to nie spaliłby się w atmosferze i uderzył w planetę. To wywołałoby ogromną falę uderzeniową niszczącą wszystko na swojej drodze, dodatkowo powstały fale tsunami, powietrze mogłoby zostać podgrzane a Ziemia (ludzie, rośliny) odcięta od światła, co zabiłoby wszystko co żywe.

2) Oczywiście, jak pokazuje przykład wyginięcia dinozaurów czy katastrofy tunguskiej, meteor jest w stanie spowodować spore szkody lub nawet całkowicie wytępić życie na planecie. Skutki uderzenia mogłyby również skutecznie uniemożliwić ponowne powstanie życia (radiacja, odcięcie od światła chmurą pyłu itp.)

3a) Właściwie to Ziemia nie jest okrągła, tylko jest geoidą, czyli jest spłaszczona na biegunach. Kula jest najbardziej naturalnym kształtem we Wszechświecie. Jądro przyciąga do siebie wszystko z tą samą siłą. Skoro działa we wszystkich kierunkach równomiernie, cząsteczki układają się właśnie w kulisty kształt. Kulistość Ziemi to więc zasługa grawitacji.

3b) W naszym układzie słonecznym największe jest Słońce, i to ono stanowi jego centrum. Wokół dzięki sile przyciągania po różnych orbitach krążą planety, w tym Ziemia. Wokół niektórych planet krążą księżyce, tak jak Księżyc krąży wokół Ziemi.

4) Tak, Słońce się starzeje i z czasem "spuchnie", stanie się Czerwonym Olbrzymem. Zacznie powiększać swoją objętość i się rozrastać, powoli rozrywając i wchłaniając planety. Wtedy już dawno na Ziemi nie będzie życia, a nawet gdyby było, temperatura zabiłaby nas wcześniej.