Odpowiedzi

2010-04-11T09:51:01+02:00
Krzew lub niewielkie drzewo do 10 m wys.; kora czarna, liście eliptyczne lub szerokolancetowate o ostrym końcu, wieczne zielone, skórzaste, ustawione naprzemianlegle; roślina dwupienna; niewielkie kwiatostany wyrastają z kątów liści; kwiaty białawo zielone; owocem jest czarna, jajowata, do 2 cm dł. jagoda. Zwany inaczej liściem wawrzynu albo liściem bobkowym.

Jako przyprawy używa się wysuszonych liści z drzewa Laurus nobilis, które rośnie we wszystkich krajach śródziemnomorskich. Od dawna stosuje się je do potraw o silnym smaku, często do zup i mocnych sosów. Niezastąpione są do marynat, w których kruszeją mięsa i dojrzewają śledzie, do wywarów, w których gotuje się ryby, do aromatyzowania pieczeni z dziczyzny. Aromat i smak liścia laurowego nie powinien nigdy dominować w potrawie, należy więc używać go bardzo umiarkowanie. Suche liście długo zachowują swoje właściwości aromatyczne i smakowe.

W medycynie używa się liści i jagód wawrzynu, ze względu na zawartość substancji gorzkich i olejków eterycznych. Sporządza się z nich esencje i maści pomocne przy schorzeniach reumatycznych. Roślina ozdobna często uprawiana w doniczce. Gałązkami wawrzynu wieńczono dawniej zwycięzców i ludzi zasłużonych; drewno jest dobrym materiałem tokarskim.
2010-04-11T10:05:11+02:00
Wawrzyn jest to wiecznie zielony krzew lub drzewo. Rośnie dziko na obszarach śródziemnomorskich. Natomiast w Europie tę roślinę uprawia się chociaż by na żywopłoty.
Ma właściwości lecznicze, kosmetyczne oraz używa się jej w sztuce kulinarnej.
W kuchni polskiej potoczna nazwa tej rośliny to liście bobkowe. Dodaje ją się do marnowanych mięs, bigosów oraz sosów. Natomiast w kosmetyce do wyrobu perfum używa się olejku pozyskanego z liści wawrzynu. W czasach rzymskich wieniec z wawrzynu był symbolem sławy oraz bohaterstwa i honorowano nim ludzi szczególnie zasłużonych. Dziś wawrzynem dekoruje się liderów w kolarstwie.
2010-04-11T10:14:37+02:00
Wawrzyn szlachetny (laur)

Domena: jądrowce
Królestwo: rośliny
Podkrólestwo: naczyniowe
Nadgromada: nasienne
Gromada: okrytonasienne
Klasa: Magnoliopsida
Rząd: wawrzynowce
Rodzina: wawrzynowate
Rodzaj: wawrzyn
Gatunek: wawrzyn szlachetny

Występowanie:
w stanie dzikim na obszarze śródziemnomorskim, w południowych Alpach. Uprawiany jest także w południowej Europie, Afryce i Ameryce Południowej i Północnej.

Opis:
Pokrój:
Wiecznie zielony krzew lub dzrzewo. Osiąga wysokość ponad 10 m i wiek powyżej 100 lat

Liście:
Lancelowate, do 3 cm i szerokości 10 cm na brzegu faliste. Przy rozcieraniu wydają charakterystyczny zapach.

Kwiaty:
Żółte. Męskie z 8 - 12 pręcikami a żeńskie z jedną zalżąnią i 2 - 4 niepłodnymi pręcikami. Kwitnie od marca do kwietnia.

Owoce:
Ciemne jagody.

Wymagania:
Lubi miejsca słoneczne, niezbyt wietrzne. Gleba przepuszczalna, żyzna.

Zastosowanie:
Roślina uprawna, często jako roślina ozdobna, na żywopłot

Roślina lecznicza i kosmetyczna, perfumeria;
zawiera do 3% olejków z cyneolem, terpenami, geraniolem, 30 % tłustych olejków, skrobia, gorycze i cukier.
Przy zaburzeniach ukrwienia, kaszlu, przy chorobach reumatycznych i przy schorzeniach skóry.

Kulinaria:
Może być dodatkiem do gulaszu, bigosu, mięsa. ( suszone liście czyli liście babkowe, laurowe.)

Inne:
Liście odstraszają szkodniki np. wkładane do szaf z żywnością.

Myślę, że pomogłam. Pozdrawiam.
( źródło informacji: encyklopedia ilustrowana, królestwo roślin)