Jakie ważne dla człowieka prawdy zostały ukryte w zamieszczonych niżej utworach?

Ignacy Krasicki, Żółw i mysz

Że zamknięty w skorupie niewygodnie siedział,
Żałowała mysz żółwia; żółw jej odpowiedział:
"Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny;
Prawda, nie jest wspaniały - szczupły, ale własny".

Ignacy Krasicki, Jagnię i wilcy

Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie.
Dwóch wilków jedno w lesie nadymali jagnię;
Już go mieli rozerwać, rzekło: "Jakim prawem?"
"Smacznyś, słaby i w lesie" - Zjedli niezabawem.

Mniej więcej wiem o co chodzi, ale nie potrafię złożyć ładnych zdań. Tak z 5 zdań potrzebne..:)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T10:07:57+02:00
Bajka "żółw i mysz" mówi o tym, że własny dom jest najlepszym miejscem dla każdego, dlatego że to właśnie tam ma się poczucie bezpieczeństwa. nie trzeba mieszkać w luksusowych warunkach, żeby czuć się dobrze we własnym domu.

natomiast bajka "jagnię i wilcy" opowiada o tym, że jeżeli ktoś chce zrobić coś złego, zawsze znajdzie wytłumaczenie dla swoich działań. jest to oczywiście hipokryzja, ale w ten sposób zaspokaja się swoje sumienie.
2010-04-11T10:34:35+02:00
Do żółwia i myszy:
Krasicki w tej bajce po raz kolejny jawi się jako zwolennik takich wartości, jak: umiar, skromność, poprzestawanie na swoim, brak zazdrości. Postawę tę tutaj bjawia właśnie żółw. -Jego domek jest ciasny, ale własny". Inni mogą mieszkać nawet w pałacach. Żółw prowadzi żywot otwarty", bezpieczny i jest panem własnego losu. Stąd bierze się i ironia zawarta w życzeniu żółwia: mysz może mieć" pałace tylko na swój mysi, ukradkowy sposób, nigdy jednak nie będzie miała ich na własność, tak jak żółw swoją skorupkę.

Do jagnię i wilcy :
Wilk to zwierzę podstępne , przebiegłe , drapieżne i agresywne.
Właśnie takie cechy przejawiają ludzie którzy uparcie dążą do celu nawet " po trupach". Jagnię to zwierzę bezbronne , naiwne i słabe... Tacy są właśnie ludzie , którzy dają się wykorzystywać do wszystkiego , bez względu na to co by się nie działo zawsze się boją , i wolą wypełnić rozkaz "wilka"