Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T10:47:25+02:00
Specyfiki. Miłość jest zjawiskiem mocno związanym z życiem i dynamicznym jak życie - czyli czymś bardzo prostym, a jednocześnie zjawiskiem bardzo złożonym i tajemniczym. Próbując najkrócej zdefiniować miłość, można powiedzieć, że jest ona wolą dawania dobra drugiej osobie. Prawdziwa miłość czyni drugiego człowieka lepszym, a przynajmniej jest uczciwym staraniem się o to. Człowiek rzetelnie kochający gotów jest uczynić wszystko co w jego mocy dla dobra drugiego człowieka. Istotnym i zasadniczym składnikiem miłości jest służenie temu, kogo się kocha.

Miłość małżeńska stanowi specyficzny rodzaj miłości.

W rocie przysięgi małżeńskiej zawarte są słowa: "(...) ślubuję ci miłość (...)". Co to oznacza w świetle powyższej "charakterystyki" miłości?

Powiedziano, że miłość to służenie temu, kogo się kocha. Jakie znaczenie ma słowo służyć? W naszej świadomości określenie: służący budzi nie najlepsze skojarzenia, jako że w niezbyt odległych czasach służący zaliczany był do ludzi tzw. drugiej kategorii. Należy zatem zauważyć, że słowo służyć może nieść ze sobą zupełnie inne znaczenie. Można służyć np. wielkiej sprawie niepodległości, ratowaniu życia, obronie ojczyzny, pomocy biednym itd. Słowo służyć znaczy działać dla dobra tego, komu się służy. Zatem miłość macierzyńska oznacza działanie dla dobra dziecka, miłość ojczyzny jest działaniem dla dobra kraju, natomiast miłość małżeńska urzeczywistnia się w działaniu skierowanym na dobro współmałżonka.

Miłość małżeńska jest wolą czynienia dobra współmałżonkowi, a wola to zdolność do narzucenia sobie określonego postępowania. W tym wypadku postępowanie to ma służyć dobru drugiej osoby, często wbrew tęsknotom własnego ciała, wbrew stanom uczuciowym, wbrew zmęczeniu.

Dla małżonków chrześcijańskich istnieje "chrześcijański" styl miłości, jako że duch Ewangelii powinien przenikać całe ich myślenie i działanie, a więc i miłość małżeńską. Ranga miłości małżeńskiej niebywale wzrasta, gdy zauważymy, że "(...) więź ich miłości staje się obrazem i znakiem Przymierza łączącego Boga z jego ludem" (Familiaris Consortio 12). Tajemnicą chrześcijańskiej miłości małżeńskiej jest miłość Boża. Między miłością naturalną w małżeństwie (amor), a miłością Bożą, nadprzyrodzoną (caritas) istnieje zasadnicza różnica. Pierwsza należy do porządku naturalnego i pochodzi z naturalnej zdolności kochania u człowieka. Druga należy do porządku nadprzyrodzonego, przerasta całkowicie naturalne zdolności, jest darem Boga i polega na uczestnictwie człowieka w miłości samego Boga.
2010-04-11T10:47:36+02:00
,,Miłość małżeńska''

Drodzy czytelnicy!!!
Chciałabym dzisiaj opowiedzieć o istocie miłości małżeńskiej.
Miłość kojarzy się z sentymentalizmem, radością i wszystkim co najlepsze.Moim zdaniem najlepsza jest miłość małżeńska, ponieważ kiedy dwoje ludzi się spotyka,zakochuje się w sobie to jest piękny czas,ale kiedy biorą ślub to jest najlepsze co może ich w życiu spotkać!!!
Pytania proszę wysyłać na adres naszej redakcji...Liczę na najlepszą odpowidź:D
Pozdrawiam
1 5 1
2010-04-11T11:13:38+02:00
Witam Serdecznie wszystkich czytelników!
Dziś napiszę wam co to znaczy : miłość w małżeństwie, dlaczego jest taka ważna i czy jest istotna.
Małżeństwo to nie tylko miłość , która zawsze jest na pierwszym miejscu to jest zaufanie , i szacunek do tej osoby , którą się kocha. Miłość w małżeństwie odgrywa bardzo istotną rolę sprawia, że dobrze się czujemy , kochamy swą rodzinę , męża ale również cieszymy się , ze spotkaliśmy kogoś tak wspaniałego i wtedy nie musimy się zastanawiać czy jesteśmy warci mieć te druga połowę , ponieważ , gdy czujemy do tej drugiej osoby miłość , zaufanie i szacunek to czujemy , ze to jest osoba z , którą możemy spędzić resztę życia.
1 5 1