Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-11T11:34:36+02:00
1) jakie jednostki walczyły na terenach Francji i nie tylko i ich dowódcy.
2) wyjaśnić pojęcia konwoje, wał pomorski, alianci, linia gustawa.
3) porównać tebelkę. i pamiętaj że jeżeli będziesz miała/miał wypisać jakieś bloki, to nei pisz państwa tylko albo blok osi albo aliantów. np który blok w 1940 produkował wiecej samolotów. i wtedy piszesz (na podstawie tabelki) albo osi albo aniantów.
4) wytłaumaczyć słowa Hitlera który nawoływał do swoich dowódców że wojna polsko-niemiecka ma doprowadzić do wyniszczenia narodu polskiego. Jezeli masz Ksiązki Historia 3 to tam jest ten tekst.
5) połączyć nazwiska do pełnionych przez nich funkcji.
tylko tyle pamiętam :D
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T12:23:47+02:00
Np.1. Wyjaśnienie pojęć: Karta Atlantycka(dokument podpisany 14 sierpnia 1941r. przez USA i Anglię), Kamikaze(japońska formacja samobójcza, wykorzystywana do ataku w celach wojskowych od roku 1944), getto(dzielnica miasta przeznaczona dla Żydów).
2. Uzupełnić tekst na temat wybuchu manifestu ( 22 lipca 1944r., miejsce to Chełm, czyli dzisiejszy Lublin).
3. Uzupełnienie tabelki na temat ważniejszych bitew polskich sił zbrojnych.(DATA, BITWA,JEDNOSTKA, DOWÓDCA) np. 17- 28.05.1940, Narwik, Brygada Strzelców Podhalańskich, Zygmunt Bohusz- Szyszko.
4. Mogą być zadania zamknięte (czyli a,b,c)
np. Premierem rządu w latach 1943 -1944 był... Stanisław Mikołajczyk
5. Dopasować cechy oporu czynnego i biernego
opór czynny: gromadzenie i ukrywanie broni pozostałej z kampanii wrześniowej, udzielanie pomocy oddziałom partyzanckim, zaopatrywanie w fałszywe dokumenty (legalizacja), różne formy pomocy walczącym i prześladowanym:ukrywanie rannych i ściganych, akcje pomocy więźniom i Żydom, powstawały tajne drukarnie, tajne nauczanie, teatr
opór bierny: potępianie wszelkich przejawów kolaboracji (współpraca z okupantem), bojkotowanie zarządzeń władz okupacyjnych, uchylanie się od pracy, ukrywanie aparatów radiowych, bojkotowanie radia i gazet niemieckich.
6. Zadanie PRAWDA lub FAŁSZ.
np. Premier W. Sikorski zginął w 1944r. - F (w 1943r.)
Przedstawiciele PPR (Polska Partia Robotnicza) wchodzili w skład KRN (Krajowa Rada Narodowa) - P
7. Przyczyny Powstania Warszawskiego:
-zbliżanie się Armii Czerwonej do stolicy
-utworzenie przez komunistów PKWN (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego)
-poparcie dla premiera Mikołajczyka podczas rozmów w Moskwie
-rozszerzenie planu "Burza"
-przeciwdziałanie wobec wykorzystania warszawiaków do prac fortyfikacyjnych
8. Opisać okupację niemiecką lub radziecką
niemiecka: eksterminacja (zabijanie ludzi z powodu ich rasy lub wyznania), "akcja AB" (masowa egzekucja ważnych Polaków czyli polityków,intelektualistów,sportowców...), łapanki (zatrzymywano ludzi na ulicy i zabierano ich do obozów lub na prace przymusowe), Pawiak (więzienie w Warszawie, w którym około 37 tys. ludzi rozstrzelano)
radziecka: Katyń (miejsce masowych mordów na polskich oficerach, podoficerach, policjantach...), sowietyzacja (dążenie do przyłączania terenów na wzór radziecki), Kościół (kościoły były przekształcane w magazyny lub muzea ateizmu), deportacje (zsyłanie ludzi na pobyt w odległej miejscowości np. na Syberię).
I to byłoby na tyle. Mam nadzieję, że na coś się to przyda. ;)
1 1 1