Odpowiedzi

2010-04-11T12:34:40+02:00
"O wiele trudniej jest sądzić samego siebie niż bliźniego"
"Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu dobrze widzi się tylko sercem"
"Nawet w obliczu śmierci, przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela"
"Ludzie tłoczą się w pociągach i nie wiedzą czego szukają"

tyle co pamietam.. ;p

Szukanie przyjaźni to jeden z głównych motywów wypraw bohatera "Małego Księcia". Poznawał poszczególne planety i poszukiwał na nich przyjaciół. Z dorosłymi jednak zaprzyjaźnić się nie mógł. Ich problemy były mu zupełnie obce. Zarówno Bankier jak i Pijak czy Geograf nie umieli, czy nie potrafili zrozumieć Małego Księcia. Byli zajęci bowiem własnymi problemami i sprawami. Brakowało im cierpliwości oraz czasu na wysłuchanie chłopca. Może zapomnieli, iż aby pozyskać przyjaciół ,,trzeba być bardzo cierpliwym" A niestety "ludzie nie mają czasu, aby cokolwiek poznawać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół." Te niezwykle trafne spostrzeżenia lisa doskonale opisują rzeczywistość. Dopiero na planecie Ziemia mały bohater pojął, iż istotą każdej przyjaźni jest "oswojenie się", tj. zbudowanie przez dwie strony więzów świadczących o wyjątkowości osób w przyjaźni, wzajemnej akceptacji i zrozumieniu. Nawet w przypadku rozstania przyjaciele nigdy nie zapominają o sobie. Za przykład może posłużyć stosunek narratora powieści do Małego Księcia. Chociaż Książę wyjechał z Ziemi narrator o nim nie zapomniał, z czułością wspominał wspólne chwile, cieszył się z faktu spotkania w swoim życiu prawdziwego przyjaciela. Również lis pamiętał o przyjacielu, z którym został rozłączony. Mały Książę niezwykle cenił przyjaźń i świadomość, iż posiadanie przyjaciela może być źródłem siły nawet w obliczu grozy śmierci.
1 5 1
2010-04-11T12:42:04+02:00
1. mam 3 złote myśli:
- " Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. [...] Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów."
- "Życie jest jednostajne. Ja poluję na kury, ludzie polują na mnie. Wszystkie kury są do siebie podobne i wszyscy ludzie są do siebie podobni."
- "Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, wiec ludzie nie mają przyjaciół."
2. Mam to : czego nauczyl sie maly ksiaze o milosci:
- odpowiedzialność
- troska o ukochaną osobe
- akceptacja jej/ego
- niedoskonałości
- cierpliwośc
- poświecenie
- wyzbycie sie egoizmu
- czs dla ukochanej osoby
mam jeszcze to o przyjazni:
maly ksiaze wiele sie nauczyl od lisa zrozumial czym jest przyjazn i milosc. lis zyskal cos "ze wzgledu na kolor zboza", ktore odtad bedzie mu sie zawsze kojarzyło z przyjacielem.
(licze na naj :)))
10 3 10