Odpowiedzi

2010-04-11T12:52:47+02:00
Oparzenie (łac. combustio) – uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych (stałych, płynnych, gazowych), prądu elektrycznego, promieni słonecznych – UV, promieniowania (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych). Przy rozległych oparzeniach ogólnoustrojowy wstrząs może doprowadzić do zgonu.

Rana kąsana morsum s. morsufactum - rana spowodowana ugryzieniem (ukąszeniem) przez zwierzę (najczęściej dzikie). Postać zewnętrzna rany jest często odwzorowaniem szczęki zwierzęcia (zespół ran kłutych) lub w niektórych przypadkach jest to rana szarpana.
W powyższym przypadku należy niezwłocznie upewnić się, czy dane zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie. Jeżeli nie było, lub nie ma na to całkowitej pewności, należy podać poszkodowanemu zastrzyk surowiczny przeciw wściekliźnie.

Złamanie (łac. fractura) – całkowite przerwanie ciągłości kości (gdy dochodzi do przerwania niecałkowitego określa się je jako nadłamanie, łac. infractio)

Skręcenie, dystorsja (łac. distorsio) – uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Na skutek skręcenia może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, a niekiedy także uszkodzenia fragmentów kostnych.


proszęę o naj ;)
1 5 1
2010-04-11T12:58:59+02:00
Oparzenia są zranieniami, które przy zachowaniu większej ostrożności (szczególnie w przypadku dzieci) są do uniknięcia. Nawet lekkie oparzenia są bolesne i nieprzyjemne, natomiast ciężkie wymagają wieloletniego leczenia i powodują powstanie blizn. Należy natychmiast schłodzić oparzone miejsce! Przez 15 minut puszczaj z kranu zimną, czystą wodę na poparzone miejsce.
W przypadku rozległych oparzeń, spowodowanych np. wrzątkiem, może zaistnieć konieczność oblania zimną wodą poparzonego (w ubraniu) pod prysznicem.
Pod żadnym pozorem nie wolno przykładać na ranę mąki, oleju, mleka ani innych tego typu środków. Są dostępne specjalne maści lub kremy, wspomagające gojenie lekkich oparzeń.
Po schłodzeniu należy opatrzyć ranę jałowym opatrunkiem, aby zapobiec zabrudzeniu.
Nie należy przekłuwać bąbli.
Inne działania - jak w przypadku oparzeń słonecznych

rana kąsana- rana spowodowana ugryzieniem (ukąszeniem) przez zwierzę (najczęściej dzikie). Postać zewnętrzna rany jest często odwzorowaniem szczęki zwierzęcia (zespół ran kłutych) lub w niektórych przypadkach jest to rana szarpana.
W powyższym przypadku należy niezwłocznie upewnić się, czy dane zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie. Jeżeli nie było, lub nie ma na to całkowitej pewności, należy podać poszkodowanemu zastrzyk surowiczny przeciw wściekliźnie.
złamania-Złamania dzielimy na:
- zamknięte
- otwarte
Zamknięte- to takie, gdzie odłamy złamanych kości nie przebiły skóry i nie pojawiła się rana.
Otwarte to złamanie, przy którym kości przebiły skórę i takiemu złamaniu na ogół towarzyszy krwawienie.

Podstawową zasadą postępowania jest unieruchomienie wg. zasad Pota.
Jeśli nastąpiło złamanie trzonu kości wówczas należy unieruchomić złamaną kość i dwa sąsiednie stawy.
Jeśli doszło do złamania wewnątrz stawu - unieruchomić należy dany staw oraz dwie sąsiadujące kości.
Unieruchomienie polega na dowiązaniu do kończyny sztywnej deszczułki, kija, innego niegnącego się przedmiotu, w przypadku kończyn dolnych - ostatecznie do drugiej, zdrowej kończyny.
W przypadku złamań otwartych - oprócz unieruchomienia kończyny należy zatamować krwawienie.
skręcenie-Skręcenie to uszkodzenie tkanek miękkich (więzadeł, torebek stawowych, ścięgien), które utrzymują (stabilizują) staw w prawidłowej pozycji; uraz ten powoduje ból i ograniczenie funkcjonowania stawu. Skręcenie powstaje wskutek stłuczenia lub zmiażdżenia okołostawowych tkanek miękkich, bez uszkodzenia kości.
Co należy zrobić:
- Unieruchomić staw i stosować opatrunki z użyciem płynów kwaśnych zmniejszających obrzęk (płyn Burowa, Altacet) lub okłady z lodu, zimnej wody z octem;
- ułożyć wyżej uszkodzoną kończynę;
- rozpocząć ćwiczenia usprawniające.
licze na naj...:)
1 5 1
2010-04-11T13:01:12+02:00
Oparzenie- uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych (stałych, płynnych, gazowych), prądu elektrycznego, promieni słonecznych – UV, promieniowania (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych). W razie oparzenia natychmiast ściągamy ubranie z miejsca oparzenia i najlepiej wsadzić pod zimną wodę.
Rany kąsane- rana spowodowana ugryzieniem (ukąszeniem) przez zwierzę (najczęściej dzikie). Postać zewnętrzna rany jest często odwzorowaniem szczęki zwierzęcia. W powyższym przypadku należy niezwłocznie upewnić się, czy dane zwierzę było szczepione przeciw wściekliźnie. Jeżeli nie było, lub nie ma na to całkowitej pewności, należy podać poszkodowanemu zastrzyk surowiczny przeciw wściekliźnie.
Złamanie otwarte - złamanie, w którym dochodzi do przebicia przez odłamy kostne tkanek miękkich. W takim przypadku ranę zakrywamy opatrunkiem osłonowym, starając się nie poruszać uszkodzoną kończyną.
W żadnym wypadku nie próbujmy złamanej części ciała nastawiać do tzw. pozycji fizjologicznej z tego powodu, że przy ruszaniu odłamki kostne mogą uszkodzić arterie krwionośne oraz pogłębić obrażenia wywołane tym złamaniem, przy okazji potęgując ból poszkodowanego.
złamania zamknięte - przerwanie ciągłości kości (uszkodzeniu mogą ulec sąsiednie tkanki, jak nerwy, mięśnie, naczynia krwionośne), skóra nie ulega przerwaniu, uszkodzeniu. Złamane miejsce usztywniamy, owijamy jakąś chustą, staramy się nie ruszać.
Skręcenie, dystorsja – uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Na skutek skręcenia może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, a niekiedy także uszkodzenia fragmentów kostnych. Owijamy bandażem elastycznym i niezwłocznie udajemy się do szpitala.
Zwichnięcie - uszkodzenie, w którym dochodzi do chwilowej bądź trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowite wyciągnięcie z niej kości. Pierwsza pomoc w zwichnięciu-opatrunek z użyciem płynów kwaśnych zmniejszających obrzęk (płyn Burowa, Altacet) lub okłady z lodu, zimnej wody z octem. Zwichnięcie powinien nastawić lekarz, manipulując kończyną tak, aby odtworzyć w odwrotnej kolejności mechanizm urazu.
Proszę bardzo;**