Odpowiedzi

2009-11-03T18:10:49+01:00
Metamorfoza - w literaturze (oraz kulturze) gruntowna przemiana kogoś, jego sposobu myślenia, postępowania i niekiedy również wyglądu.

Przemiana bohatera jest jednym z najpierwotniejszych tematów występujących w literaturze. Już w starożytności obserwujemy fascynacje nad zmiennością. Motyw metamorfozy często spotykany jest w mitologiach wielu narodów. Występuje również w ludowej baśni, legendzie. Kolejne przemiany bohatera stanowią główny chwyt konstrukcyjny w utworze Metamorfozy Owidiusza oraz wzorującego się na nim Apulejusza (Metamorfozy, albo złoty osioł).

Tak ponieważ Ebenezer Scrooge
jest zamkniętym w sobie skąpcem, nie lubiącym ludzi i nie lubiącym świąt Bożego Narodzenia. W noc wigilijną przechodzi przemianę podczas czterech kolejnych wizyt duchów: ducha Jakuba Marleya, ducha minionych świąt Bożego Narodzenia, ducha obecnych świąt oraz ducha świąt przyszłych.


wyciągnij coś z tego .
to powinno być dobre . ;- )
5 5 5
2009-11-03T18:11:22+01:00
Metamorfoza jest to przemiana, odmiana ze złego na lepsze lub odwrotnie. Myślę, że to pojęcie można odnieść do Scrooge, ponieważ po wizycie u niego 3 duchów bohater zmienił się na lepsze. Przestał być wrednym i skąpym kanclerzem i stał się miłym i pomocnym człowiekiem.
4 4 4
2009-11-03T18:11:40+01:00
Metamorfoza - w literaturze (oraz kulturze) gruntowna przemiana kogoś, jego sposobu myślenia, postępowania i niekiedy również wyglądu.

O Scroogu możemy powiedzieć, że przeszedł metamorfozę, ponieważ na początku był skąpy, egoistyczny, inni go nie obchodzili. Po pojawieniu się duchów zmienił się na lepsze. Podzielił się swoim majątkiem, pomagał innym.
5 3 5