Odpowiedzi

2010-04-11T13:45:57+02:00
Goście siadali przy stole według grzeczności i ważności. Najważniejsze miejsce zajmował Podkomorzy. Obok niego siedział Sędzia, a Pan Tadeusz siedział obok dam przy Podkomorzym, a później miejsce obok niego zajęła Telimena. Ogólne goście przy stole siedzieli naprzemiennie według płci, tak, żeby mężczyźni mogli służyć damom.

Sędzia wygłosił mowę na temat grzeczności, gdy zobaczył że młodzianie nie usługują siedzącym obok nich damom. Mówił, że grzeczność nie jest "nauką łatwą ani małą". Mówił także, że grzeczność należy się wszystkim, tyle, że może być ona różnie okazywana.

Pan Tadeusz powinien dostać nagrodę, ponieważ, mimo, że nie zabił niedźwiedzia, nie został on przez niego zraniony. Za to Hrabia dostał cios w głowę i pierwszy zaczął wyrywać oszczep Panu Tadeuszowi.
2 5 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T13:49:18+02:00
1. Goście zasiadali za stołami według porządku. Najbardziej liczył się wiek i urząd sprawowany przez zasiadającego. Na początku siadał Podkomorzy, później Kwestarz, Bernardyn, Sędzia, goście oraz młodzież (Mimo że Tadeusz uznawany był za młodzika, przede wszystkim był gościem).
2. Sędzia powiedział, że grzeczność należy się każdemu, mimo że z osobna inna (mężczyzna-kobieta, pan-sługa, mąż-żona) Opowiada, jak sam był młody i uczył się jak ma postępować i przestrzega młodych mężczyzn, by sami byli uprzejmi dla kobiet i starszych.
3. Zdaniem sędziego Tadeusz zasłużył na nagrodę, gdyż był wraz z Hrabią osobą, która została zaatakowana przez niedźwiedzia i przez to znalazł się w największym niebezpieczeństwie. Stał przy tym najbliżej, ale, jako młodszy od Hrabi, powinien ustąpić.

Mam nadzieję, że pomogłam :)
2 5 2