Odpowiedzi

2010-04-19T21:05:02+02:00
My hobby is collecting discs. I have already several of their collections. When you go out there any new CD I bought right away. I just hate to do it! As soon as I have time I listen to their music. I listen to them together with friends. I like to swim well. I go to swimming pools in every weekend. Apart from that my hobby is also a sport. I play volleyball and basketball. I'm really good at this!

Moim hobby jest zbieranie plyt. Mam juz ich kilka kolekcji. Gdy wyjdzie jakas nowa plyta od razu ja kupuje. Poprostu lubie to robic! Gdy tylko mam czas slucham z nich muzyki. Slucham je razem z przyjaciolmi. Bardzo lubie rowniez plywac. Chodze na plywalnie w kazde weekendy. Oprocz tego moim hobby jest tez sport. Gram w siatkowke oraz w koszykowke. Jestem w tym naprawde dobra!
2010-04-19T21:16:22+02:00
Moim hobby jest zbieranie płyt. Płyty warto zbierać, szczególnie jeśli są dobrze wyprodukowane i zawierają ponadczasową muzykę. A mówiąc o kolekcji - to tak jak z kolekcjami obrazów - liczy się, jakość, a nie ilość. Po paru latach niektóre płyty są już mało atrakcyjne, bo człowiek dorasta itp itd. Pewne płyty trzyma się z sentymentu mimo, że nie były grane od dziesięciu lat.
Ciekawy jestem jak dużą kolekcję płyt mają audiofile.Ja mogę pochwalić się zaledwie kilkoma albumami, ale dopiero zaczynam je kolekcjonować. Słyszałam, że największą kolekcję w kraju ma Marcin Kydryński.
Aczkolwiek uważam, że zbieranie płyt jest fajną sprawą. Różnica dźwięku bywa powalająca. Wszystkim polecam kolekcjonowanie płyt.

My hobby is to collect records. CDs worth collecting, particularly if they are well produced and contain timeless music. And speaking of the collection - it's like the collections of images - what counts is quality, not quantity. After a few years, some boards are not very attractive, because a person grows up, etc, etc. Some plates are kept with the sentiment, although they were not played for ten years.
I wonder how a large collection of CDs are audiophiles. I can boast only a few albums, but it was only starting to collect them. I have heard that the largest collection in the country has a Martin Earl Jones.
But I think that is a nice collection of CD case. The difference in sound is sometimes knock.I all recommend collectingl CDs.