1. Z ilu części składa się "Zbrodnia Kara"?
2. Na podstawie listu, który Rodion Raskolnikow otrzymał od matki [list z części I, rozdziału III] odpowiedz na następujące pytania:
I. Wypisz z tekstu trzy zwroty, które świadczą o miłości i trosce matki do Rodiona.
II. Oceń sytuację finansową rodziny Rodiona Raskolnikowa.
III. Na jakie upokorzenia siostra Rodiona Raskolnikowa - Dunia została narażona w domu Swidrygajłowów?
IV. Dokonaj charakterystyki narzeczonego Dunii, Piotra Łużyna, oceń jego zasady moralne, wiek, majątek i stosunek do kobiet. [TYLKO NA PODSTAWIE LISTU]
V. Matka stara się przedstawić Łużyna w dobrym świetle, aby nie narazić syna do narzeczonego siostry. Wypisz te negatywne cechy Łużyna, których matka nie potrafi ukryć.
VI. Ukaż prawdziwy motyw, którym kieruje się Dunia podejmując decyzję o wyjściu za mąż za Piotra Łużyna.

1

Odpowiedzi

2010-04-11T15:05:14+02:00
1. składa się z VI części+epilogu
2.
I-"Kochany moj Rodia"
"Ona jest aniołem, a ty Rodia, Ty jesteś dla nas wszystkim-Tyś całą naszą nadzieją i jedyną podporą. Jeśli będziesz szczęśliwy to i my będziemy szczęśliwe"
"Ściskam Cię jak najmocniej i całuję nieskończoną ilość razy"
II-rodzina Rodiona nie była bogata, jemu samemu zabrakło pieniędzy na dalszą naukę. Żyje on biednie, bez podstawowych środków do życia. Jego matka wysyła mu pieniądze, które dostaje od Atanazego Iwanowicza, aby mu pomóc.
III-Dunia pracowała jako guwernatka w domu Swidrygajłowów. Swidrygajłow kierował grubiańskie uwagi do siostry Rodiona. Później okazało się, że był w niej zakochany. Obiecał Duni porzucenie rodziny, bogactwo, wyjazd za granicę. Zona Swydrygajłowa- Marfa podsłuchała wyznanie miłosne męża do guwernantki i wyrzuciła ją z domu

IV-Łużyn ma 45 lat, podoba się kobietom, wygląda na solidnego i przyzwoitego. Sprawia wrażenie wyniosłego i posępnego. Dunia uważa, że jest mądry i dobry. Łużyn chce ożenić się z kobietą biedną, bez posagu, która będzie mu wszystko zawdzięczała. W przyszłości ma zamiar otworzyć praktykę adwokacką.

V-bezceremonialność
-prostolinijny
-obcesowy
-wyniosły
-próżny
VI- Dunia nie chce wyjść za niego za mąż z powodu miłości. Nie darzy go głębszym uczuciem, a jej jedynym motywem jest pomoc finansowa rodzinie- matce oraz bratu.
11 5 11