Odpowiedzi

2010-04-11T14:21:35+02:00
SUKIENNICE

Sukiennice to jeden z historycznych zabytków Krakowa.
Znajduje się on w centralnej części Rynku Głównego.
Sukiennice podlegały przez wieki wielu zmianom i ich obecny kształt niczym nie przypomina ich dawnego wyglądu.
Obecnie na piętrze sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Stanowi ona oddział Muzeum Narodowego.
Pod zewnętrzną częścią sukiennic jako ciekawostkę obejrzeć można zachowane zabytkowe i sprawne oświetlenie gazowe.
2 3 2
2010-04-11T14:22:11+02:00
Stare Miasto i Wawel.
Właśnie na starym mieście znajduje się Katedra św. Stanisława i św. Wacława, gdzie koronowani byli królowie polscy, stanowiąca również miejsce ich spoczynku. Od Władysława I Łokietka po Augusta II Mocnego, członkowie rodzin królweskich, biskupowie polscy, ale również takie postacie, jak Józef Piłsudski czy Adam Mickiewicz spoczywają właśnie tutaj. W drodze z Wawelu, podążąjąc ulicą Grodzką szlakiem Drogi Królewskiej natkniemy się na Kościół św. Piotra i Pawła. Zbudowany pierwotnie dla sprowadzonego przez Zygmunta III Wazę zakonu jezuitów, pełnił przez lata różnorodne funkcje, od bycia kościołem garnizonowym, po siedzibę władz Rzeczypospolitej Krakowskiej, stając się w końcu własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego. To wspaniały przykład baroku w jego początkach. Idac w stronę ulicy św. Jana, w miejscu, w którym przecina ona św. Tomasza znajduje się kolejny najstarszy obiekt sakralny miasta Kraków - Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Pierwsza wzmianka źródłowa o nim pochodzi z roku 1308.Poza tym reprezentuje on popularny w Krakowie typ bezwieżowy.
Centralnym punktem na mapie zabytkowo - sakralnego Krakowa jest niewątpliwie Kościół Mariacki, z Bazyliką pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.
3 5 3