Odpowiedzi

2010-04-11T16:33:35+02:00
Miłość nie jedno ma imie - ( tak samo jak i barwy , odcienie)
może być prawdzina i fałszywa.
Można również podzielić ją na dojrzałą , platoniczną , przypadkową itp.
Jest także wiele innych podziałó miłości , może być miłość małżeńska , miłość do dziecka , matki , ojca , przyjaciele itd , Miłością możemy nazwać również sympatię bądź też szcunek do innej osoby.

W „Syzyfowych Pracach” można spotkać się z miłością do ojczyzny , miłością między chłopakiem a dziewczyną , miłość rodzicielska oraz Miłość do nauki .
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T17:04:13+02:00
W utworze Stefana Żeromskiego pt: „Syzyfowe prace” możemy oprócz obrazu walki młodzieży polskiej z rusyfikatorami dostrzec również barwy miłości. Jednym z jej odcieni jest uczucie do ojczyzny, postawa patriotyzmu. W Klerykowie powstaje grupa patriotów, na której czele stają Zygier, Radek, Gontala, a później i Borowicz. Spotykają się na Górce u Gontali, czytają zakazaną literaturę (polską i europejską), dyskutują, wymieniają się poglądami, poznają przeszłość, nabywają doświadczenia, uczą się polskości i co najważniejsze – dojrzewają. Dojrzewają do obowiązku, uczucia wobec swojego narodu i sytuacji.
W utworze obserwujemy również sytuację, w której Marcin Borowicz zakochuje się w Annie Stogowskiej „Birucie”. Miłość ta bardzo przemieniła chłopca. Stał się lojalny, wrażliwy i delikatny. Gdy Anna wyjeżdża w głąb Rosji, po stracie ukochanej Marcin przezywa kolejne załamanie nerwowe Oznacza to rozstanie Biruty i Marcina już na zawsze.
Powieść ta stanowi dokument epoki. Dzięki uporowi i miłości polskiej młodzieży udało się zachować tożsamość narodową, kulturę, tradycję i język.
2 5 2