Odpowiedzi

2010-04-11T15:32:42+02:00
Last week we had a Easter break in school. On Tuesday I got up at 8 and I cleaned up my room. Then I washed up the dishes and I got a shower. I went to my best friend's house. We were watching "New moon" from The Twilight Saga. We ate pizza and drunk some cola. At about 6p.m. I had a dance lesson. I finished it at 8. I got home, I had a shower and I went sleep.
1 5 1
2010-04-11T15:43:38+02:00
Yesterday i went with my friends to the cinema city to film alice in wonderland . Film was very funny and sometimes i scared. In the evening I ate a little cake and I was feel not good so i went to bed very early .And that is yesterday finished. napisałam jak umiałam najlepiej ale nie wiem czy nie będzie małych błędów więc jak będą to sorki.
2010-04-11T16:08:52+02:00
When I woke up on Saturday morning, I was very happy. That day I had to go shopping with friends. In a hurry I eate breakfast and dressed in my favorite clothes. When I went out on the street near my house waiting for me to Asia. Together we went to a meeting with others. It took us several hours walking around the shops. We are hungry when my friend suggested a trip to the pizza. Returning home I was very happy with the purchases, and in addition very tired. Only sister complimented my new blouse and trousers, and then took a shower and went to sleep. Just past Saturday spent in a typical female company!

tłumaczenie ;

Kiedy w sobotę wstałam rano byłam bardzo szczęśliwa. Tego dnia miałam jechać z przyjaciółkami na zakupy. W pośpiechu zjadłam śniadanie i ubrałam się w moje ulubione ubrania. Kiedy wychodziłam na ulicy obok mojego domu czekała już na mnie Asia. Razem poszłyśmy na spotkanie z innymi. Kilka godzin zajęło nam chodzenie po sklepach. Gdy zgłodniałyśmy moja koleżanka zaproponowała wypad na pizze. Wracając do domu byłam bardzo zadowolona z zakupów i na dodatek bardzo zmęczona. Pochwaliłam ie jedynie siostrze moją nową bluzką i spodniami, a potem wzięłam prysznic i poszłam spać. Tak minęła sobota spędzona w typowo damskim towarzystwie !
2 5 2