Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T15:27:33+02:00
Afrodyta-Córka Zeusa, według legendy narodziła się z piany morskiej na Cyprze. Jest żoną Hefajstosa i jest matką trójki bogów: Erosa, Hermafrodyty i Eneasza.
Afrodyta jest boginią piękna, miłości i rozkoszy.
Apollo- Syn Latony i Zeusa, jest bratem-bliźniakiem Artemidy. Jest on bogiem: słońca, światła, wróżb, wyroczni i nagłej śmierci. Apollo jest lekarzem schorzeń ciała i duszy.
Zawsze mu towarzyszyło 9 muz:
1. Kalliope (pięknolica)- Jest muzą pieśni bohaterskiej.
2. Klio (głosząca sławę)- Jest muzą historii.
3. Euterpe (radosna)- patronka liryki.
4. Taleja (rozkoszna)- Jest muzą komedii.
5. Melpomene (śpiewająca)- Jest muzą tragedii.
6. Terpsychora ( kochająca taniec)- Jest muzą tańca.
7. Erato (umiłowana)- Gra na małej cytrze pieśni miłosne.
8. Polihymnia (bogata w pieśni)- Daje natchnienie piszącym hymny i pieśni pobożne.
9. Urania (niebiańska)- Jest muzą astronomii i geometrii.
Ares- Jest synem Zeusa i Hery. Ares jest kłótliwym i brutalnym bogiem wojny i armii, ma on syna Erosa.
Artemida- Jest córką Latony i Zeusa oraz siostrą bliźniaczką Apolla. Kobieta jest boginią księżyca, lasu, zwierzyny łownej, łąk i myśliwych.
Atena- Ukochana córka Zeusa. Według mitologii, Atena narodziła się z głowy Zeusa w pełnej zbroi. Jest ona boginią mądrości, sztuki wojennej i nauki. Na jej cześć grecy wybudowali miasto o nazwie Ateny. Bogini opiekuje się tą metropolia.
Demeter- Córka Kronosa i Rei, jest siostrą Zeusa, Hadesa, Posejdona, Hery i Hestii. Bogini ma córkę Persefonę, Demeter jest opiekunką życia osiadłego, ładu społecznego i bogactwa.
Dionizos- Syn Zeusa i Semele. Jest on bogiem ekstazy, wina i winnej latorośli oraz opiekunem pijaków. Ludzie utworzyli dla niego święto o nazwie Dionizja oraz urządzono ku jego czci teatr grecki.
Eos- Córka Hyperiona i Tei. Jest siostrą Heliosa i Selene. Matka wiatrów: Zefira, Boreasza, Eurosa oraz Gwiazd. Jest boginią świtu.
Eros-Są dwie historie o jego pochodzeniu. 1. To ta mówiąca o tym, iż jest on synem Afrodyty i Aresa. 2. Eros narodził się jako jeden z pierwszych bogów(rówieśnik Gai). Jego boska mocz łączenia wszelkich istot miłością była potrzebna do zrodzenia się pozostałych bogów.
Erynie- Urodziły się z krwi Uranosa. Są to boginie zemsty strzegące prawa społecznego i naturalnego. Erynie miały zamiast włosów wężowate sploty.
Hades- Syn Kronosa i Rei. Jest bratem Zeusa, Posejdona, Demeter, Hery oraz Hestii. Ma on piękną żonę, Persefonę(Kora). Hades jest władcą podziemnego królestwa, w którym mieszkają zmarli.
Hefajstos- Syn Zeusa i Hery. Jest mężem Afrodyty, opiekun ognia, kowali i złotników. Ma swoją kuźnię w głębi Etny. Przedstawiany jako brzydki stary bóg z kulawą nogą.
Hera- Córka Kronosa i Rei. Siostra Posejdona, Hadesa, Zeusa(mąż bogini), Hesti, Demeter. Jest matką Hefajstosa, Hebe i Aresa. Jako żona Zeusa jest władczynią Olimpu i nieba, jest opiekunką małżeństw i wierności małżeńskiej.
Helios- Syn Heperiona i Tei, brat Selene i Eos. Jest bogiem słońca, źródeł światła i życia.
Hestia- Córka Kronosa i Rei. Jest siostrą Zeusa, Posejdona, Hadesa i Demeter, została patronką ogniska domowego, rodziny, sierot i wdów.
Kronos- Tytan, syn Gai i Uranosa, brat Rei(żona boga). Kronos połykał swoje dzieci: Herę, Hestię, Demeter, Posejdona, Hadesa w obawie, iż odbiorą mu władzę(Bóg zabił swego ojca a ten przed śmiercią nałożył na niego klątwę, iż jeden z jego synów odbierze mu władzę). Najmłodszy syn tytana Zeus pokonał ojca.
Mojry- Są to córki Zeusa i Temidy. Trójca bogiń losu.
Nike- Jest boginią zwycięstwa(bitwie, sporcie i sztuce).
Persefona(Kora)- Córka Demeter i Zeusa. Została porwana przez Hadesa do Tartaru gdzie wzięli ślub. Kora przed odejściem do matki wzięła od męża zakazany owoc, przez co musiała wracać do niego na okres pory zimowej a resztę roku mieszkała wraz z matką.
Posejdon- Syn Kronosa i Rei. Jest bratem Zeusa, Hadesa, Demeter, Hery oraz Hestii. Jest władcą mórz i oceanów. Ma żonę Amfitrytę.
Tanatos- Syn Nocy i Ereba, jest bogiem śmierci.
Temida- Córka Uranosa i Gai. Jest matką Mojr i Hor. Bogini prawa i praworządności.
Zeus- Syn Rei i Kronosa, jest bratem Hadesa, Posejdona, Demeter, Hery oraz Hestii. Jest najważniejszym bogiem na ziemi. Rządzi swymi poddanymi z Olimpu. Opiekun królów i ładu na świecie. Pan i stwórca nieba i ziemi. Zeus pokonał swego ojca(Kronosa)podczas walki o władzę nad światem, po walce uwolnił swoje rodzeństwo i od tamtej pory był najwyższym bogiem.

trosze tego jest ale są tu wszyscy i mozesz sobie wybrac kogo tam potzrebujesz ^
5 5 5