Odpowiedzi

2009-11-03T18:50:34+01:00
Najtragiczniejsza postacia dramatu sofoklesa jest moim zdaniem Antygona, poniewaz staneła przed trudnym wyborem sytucji( pogrzebac własnego brata i sprzeciwic sie Kreonowi oraz zostac skazana na smierc lub nie pogrzbac brata i miec wyrzuty sumienia) z tego wyniki, ze cokolwiek zrobi i tak wszystko skonczy sie tragicznie ;)
2009-11-03T18:52:03+01:00
Najtragiczniejsza postacia z dramatow Sofoklesa jest Antygona.
Sprzeciwila sie ona zakazowi krola-Krona ale byla lojalna co do praw boskich i wierzyla iz wlasnie podlega. Jej religia i wierzenia byly dla niej najwazniejsza. dla nich tez potrafila zginac. Jest to postac tragiczna gdyz jej los pociagnal za soba kolejne smierci. Umarl jej narzeczony Hajmon ktory bardzo ja kochal i nie rozumial postepowania ojca oraz jego matka ktora nie mogla sie pogodzic ze smierca syna. Antygona pochowala brata w dobrej wierze choc wiedziala jakie groza jej konsekwencje.
2009-11-03T18:52:22+01:00
Najtragiczniejsza postać dramatu Sofoklesa to Kreon - człowiek, który z władcy jednego z najpotężniejszych państw, z poważanego króla, ojca i męża, stał się niezdolnym do władzy nieszczęśnikiem bez autorytetu, rodziny i przyjaciół.

Kreon jako władca był symbolem przestrzegania prawa ludzkiego. Pozwalając na pochowanie zdrajców straciłby swój autorytet, naraziłby się na śmieszność. Zezwalając na złamanie prawa, byłby złym przykładem dla społeczeństwa, co doprowadziłoby do ogólnej anarchii. Kreon wybrał dobro państwa, był nieubłagany w swoich decyzjach, co wiązało się jednak z tragicznymi konsekwencjami. Nie pozwalając pochować swego siostrzeńca, który zdradził Teby- wydał go sępom na pożarcie. Uznawał okazywanie uczuć za wielką słabość władcy, dlatego też był tak bezwzględny i nieczuły. Antygona jednakże sprzeciwiła się zakazowi króla i pochowała swojego brata. Konsekwencją tego czynu była (pomimo usilnych starań rodziny królewskiej, aby do tego nie doszło) decyzja Kreona o zamknięciu siostrzenicy w grocie, co oznaczało jej śmierć. Tam popełnia samobójstwo. Dowiadując się o śmierci ukochanej syn Kreona - Hajmon odbiera sobie również życie. Eurydyka-matka Hajmona na wieść o tej tragedii także wybiera śmierć - popełnia samobójstwo. Kreon zostaje sam ze swym bólem po stracie najbliższych.
Kreon wybierając w swoim życiu twarde zasady i reguły kierujące państwem, zapomniał jednak, iż to prawo boskie- nie ludzkie jest najważniejsze. On - król Teb, osoba mająca prawo decydować o życiu i śmierci innych, z dumnego władcy zmienia się w zgorzkniałego człowieka. W jednej chwili uderzają w niego nieszczęścia miażdżące jego dumę i wewnętrzny spokój.„Wspaniały” władca zostaje ukarany przez bogów.


Człowiek, który tak zaciekle i za wszelką cenę bronił przestrzegania prawa, zapomniał o najważniejszym prawie- prawie miłości.W jednej chwili zostaje sam dowiadując się o śmierci bliskich. Tego bólu nie zrekompensuje mu już nawet władza. Jest człowiekiem nieszczęśliwym i straconym.Dlatego uważam, że Kreon jest najtragiczniejszą postacią dramatu Sofoklesa.