Odpowiedzi

2010-04-11T16:06:45+02:00
Rozróżniamy zwierzęta lądowe ,morskie i powietrzne . A więc poruszają się albo przez latanie , albo przez chodzenie po lądzie, albo poprzez pływanie.
Latanie
Ptaki są kręgowcami zdolnymi do latania!
Z przednimi kończynami przekształconymi w skrzydła i z tylnimi kończynami umożliwiającymi poruszanie się po gałęziach, pniach oraz chodzenie po ziemi.
Ptaki mogą poruszać się po lądzie, jak i latać w powietrzu. Jest to możliwe, ponieważ powietrze jest bardo rzadkie. Wiele ptaków wykorzystuje prądy powietrza, dzięki czemu może godzinami szybować w powietrzu np. mewy, albatrosy. Zwierzęta te utrzymują się w powietrzu, dzięki machaniu skrzydłami. Uderzenie skrzydłem w dół powoduje powstanie siły popychającej do góry i do przodu ciała ptaka. W czasie ruchu skrzydłem do góry zmienia się kąt ustawienia skrzydła i dlatego nie powstaje żadna siła, gdyż gdyby powstała to musiałaby mieć przeciwne działanie do siły unoszącej ciało do góry. W praktyce oznacza to, że skrzydła są aktywne tylko w połowie swojego czasu pracy. Wiele gatunków ptaków potrafi rozwijać zadziwiające prędkości np. jeżyki mogą latać z prędkością 170km/h.

Pływanie
rusztowanie ciała ptaka zbudowane z tkanki kostnej i chrzęstnej. Stanowi ochronę dla narządów wewnętrznych, jest przyczepem dla mięśni, nadaje ciału kształt i postawę. Odgrywa ważną rolę w lokomocji. Szkielet ptaków wykazuje wiele cech, które umożliwiają ptakom chodzenie. Podobnie jak u innych kręgowców wyróżniamy szkielet osiowy (czaszka, kręgosłup, żebra oraz mostek) oraz kończyn (obręcze oraz kończyny wolne).

mam nadzieje ze pomoglam. pozdrawiam serdecznie
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T16:37:53+02:00
•PŁYWANIE:
Zwierzęta zwane są wodnymi.Jedne z tych zwierząt to grupa zwana rybami.Wyposażone są w płetwy dzięki,którym łatwiej się poruszają.Mają opływowi kształt ciała co też ułatwia pływanie. Pozostała grupa zwierząt wodnych wyposażona jest w błony między palcami.Ruszając nogami płyną.Tak samo jest z grupą ryb poruszając płetwami płyną.


•LATANIE:
Zwierzęta,które latają nazywamy ptakami lub owadami.Są one wyposażone w skrzydła,którymi poruszają.W lataniu tez ułatwiają im nogi którymi "sterują" oraz to iż niektóre gatunki potrafią łapać prądy powietrzne.Wtedy co kilka minut poruszają skrzydłami,a wiatr je niesie.Mam nadzieję,że pomogłam:)
5 3 5