Odpowiedzi

2010-04-11T16:33:10+02:00
Dworek Soplicowa był nie duży, zbudowany z drzewa i częściowo z kamienia. Na dworku stały topole. Stodołę miał wielką widać było, ze okolica bogata była w zborze. Widać było również dosyć duże pole. Brama była otwarta dla gości, w środku było dużo obrazów o tematyce patriotycznej. Na tych obrazach również widnieli znajomi Tadeusza.
2 4 2
2010-04-11T16:35:46+02:00
W utworze pt."Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz przedstawił obraz dworku w Soplicowie.

Posiadłość znajdowała się na Litwie, a gospodarzem soplicowskiej posesji był sędzia Soplica.

Była to szlachecka i malownicza siedziba, wokół której roztaczały się zielone łąki, leśne pagórki oraz pola, na których rosły: pszenica, żyto i gryka. W okolicy płynęła rzeka Niemen. Dworek położony był na wzgórzu, w brzozowym gaju. Otoczony był topolami, broniącymi dom przed jesiennymi wiatrami. Posiadłość otaczały budynki gospodarcze wraz z zabudowaniami rolniczymi. Żyzne pola czarnoziemne uprawiane były na kształt ogrodowych grządek. Brama soplicowska była zawsze otwarta jakby czekała i zapraszała wszystkich znajdujących się w pobliżu ludzi. Gospodarz chciał dać przez do zrozumienia, że w tym domu szanowana jest staropolska tradycyjna gościnność.

Sam budynek był drewniany, lecz częściowo podmurowany. Miał podbielone ściany. Sprawiał wrażenie solidnego i schludnego mieszkania, mimo iż był niewielki. Wewnątrz tradycyjny polski wygląd. Gospodarz wraz z ludźmi żyjącymi w Soplicowie nie ulegali francuskiej modzie. Szanował narodowe obyczaje. W środku czuć patriotyzm. Na ścianach wisiały obrazy polskich bohaterów narodowych: Tadeusza Kościuszki - przywódcy insurekcji kościuszkowskiej, Tadeusza rejenta - posła, który sprzeciwił się rozbiorowi Polski, Jakuba Jasińskiego - pisarza i obrońcy Pragi z 1794 roku oraz Tadeusza Korsaka - również obrońcy poległego w tym czeskim mieście. Kolejne potwierdzenie polskości w Soplicowie to kurantowy zegar, który wygrywał melodię "Mazurka Dąbrowskiego". Na pierwszy rzut oka widać, że Sędzia był bardzo dobrym gospodarzem, który dbał i troszczył się o poddanych.

Dwór w Soplicowie to siedziba ludzi patriotycznych, szanujących historię oraz kulturę narodową. Mimo iż posiadłość nie miała wygód i tak sprawiała wrażenie pięknej ostoi polskości. Soplicowo to miejsce wyjątkowo zachwycające. Myślę, że nie ma nigdzie na świecie równie czarującego dworu.
2 4 2