Napisz 2 kilkuzdaniowe historyjki w których wykorzystasz utworzone wyrazy (w jednej - zdrobnienia, w drugiej - zgrubienia).
Zwróć uwagę na różnice stylistyczne między obu tekstami.
grubas /grubcio
bucior/ bucik
psior/ piesek
nochal/nosek
paluch/paluszek
micha/miseczka

2

Odpowiedzi

2010-04-11T17:22:18+02:00
Zgrubienia:
Pewnego razu grubas Krysa postanowił wybrać się na spacer z psiorem Tofikiem. Gdy zawiązywał dużego buciora psior ugryzł go w grubego nochala. Po udanym spacerku grubas dał pysznej karmy do dużej michy. Psior był tak głodny że ugryzł go w palucha.


Zdrobnienia:
Któregoś dnia grubcio Rafcio dał pieseczkowi jedzonka do miseczki. Gdy pieseczek zjadł pyszne jedzonko udali się na krótki spacerek.Postanowili trochę pobiegać.W pewnej chwili zaplątały mu się buciki i upadł prosto na nosek. Próbował osłonić twarz,ale niestety złamał też paluszek.
8 3 8
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T17:23:11+02:00
1. W leśniczówce za lasem meszkał pewien grubas , imieniem Jakub. Bardzo często mial czerwony nochal. Pewnego dnia siedział sobie wygodnie w fotelu aż tu nagle usłyszał szczekanie. Ubrał więc swój wielgachny bucior i poszedł na podwórek. Patrzy , a tam psior leży sobie na trawce. Wzioł michę i chciał nalać wody dla psiora a ten , ugryzł go w gruby paluch....


2. W pięknym zamku nieopodal Gór Stołych mieszkał krasnal Grubcio. Był malutki i drobniutki. Bardzo lubil zwierzęta. Miał pieska imieniem Reksio. Pewnego dnia wybrał się z nim na spacerek. Znalazł bucik. Zastanawiał się do kogo może należeć. Wrócil do domu , nalał pieskowi wody do miseczki i podrapał się w nosek.Acha - pomyślał Grubcio to bucik Halinki, bawiła się wczoraj ze mną i pewnie zapomniala.


Myślę że jest Ok. Liczę na najjjjjjjjjjjj ..........
12 3 12