Przeczytaj refleksje Marka Edelmana zawarte niżej i zapisz swoje przemyślenia na temat 2wojny światowe i jej ofiar CO NAJMNIEJ 10 ZDAŃ!!!!!

"Począwszy od lat 60 odwiedzają mnie mlodzi ludzie. Wtedy byli to synowie SS-manów, dziś są to juz ich wnuki. Wstrząśnięci zbrodniami ojców i dziadków, pytaja mnie, co maja robic, jak zadośćuczynić.
Mówię im tak: chłopcy, to nie wasza wina, nie mam nic przeciwko wam. (...)
Pytacie, co jest najwazniejsze w życiu? Najważniejsze jest samo życie. A gdy już jest życie, najważniejsza jest wolność. Potem oddajemy życie za wolność. I wtedy juz nie wiadomo, co jest najważniejsze. (...)"
prosze!!!!! pilne na jutro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T18:54:00+02:00
II wojna światowa zostawiła po sobie wiele łez, przelanej krwi oraz bolesnych wspomnień. Są to wspomnienia świadków, którzy nie raz przeżyli tortury i okrucieństwo ze strony najeźdźców, ale także nie rzadko ze strony współtowarzysza niedoli. Dowiadujemy się faktów często ciężkich do pojecia, że człowiek był zdolny do tak wielkiego okrucieństwa. W obliczu wydarzeń i wielkiej ludzkiej tragedii II wojny światowej mamy prawo do swoich osądów wobec oprawców, ale czy warto całe życie podsycać urazę do oprawców? Nie możemy postępować w sposób identyczny jak hitlerowcy, a właśnie oni tak postępowali w czasie wojny - zabijali dla "chorej" idei, dla czystości narodu. Dziś znając historię tragedii II wojny światowej stoimy na straży, aby nigdy więcej nie doszło do tak okrutnej zbrodni. Pamiętajmy o ofiarach Holocaustu, getta warszawskiego, obozów zagłady, powstania warszawskiego i o wszystkich tych, których historii nie znamy, a którzy oddali życie za naszą wolność. Zwykli prości ludzi narażali swoje życie, aby ratować biednych, dzieci, sąsiadów lub nieznajomych. Znamy przecież tak wielu "zwykłych-niezwykłych" o wielkim sercu i kochających drugiego człowieka bez jakichkolwiek warunków - Irena Sendler, Marek Edelman, Oscar Schindler. Pamiętajmy, przekazujmy historię i skalę okrucieństwa, ale nie zachowujmy urazy w sercach, bo staniemy się pokoleniem hitlerowców.