Odpowiedzi

2010-04-11T17:32:30+02:00
KLESZCE PRZENOSZĄ CHOROBE ZAPALENIA OPON MUZGOWYCH SĄ TO BEZPIECZNE ZWIERZĘTA DLA OTOCZENIA LECZ DLA LUDZI NIE
2010-04-11T18:09:15+02:00
Kleszcze są groźne dla człowieka.Najgroźniejszymi chorobami są bolerioza, kleszczowe zapalenie mózgu.Niektóre kleszcze mogą przynosić pierwotniaki i bakterie.Ukłucie kleszcza wywołuje czasami zmiany skórne.Kleszcze mogą się przyczynić do zakażenia człowieka pałegonami.
1 5 1
2010-04-11T18:20:55+02:00
Najbardziej rozpowszechnioną, przewlekłą chorobą roznoszoną przez kleszcze jest borelioza. Wywołują ją bakterie zwane krętkami Borrelia, szacuje się, że ich nosicielem może być co piąty kleszcz. Charakterystycznym objawem pierwszego etapu rozwoju boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Na początku ma on powierzchnię ok. 2 cm. W miarę upływu czasu rozszerza się pierścieniowo, w końcu blednie pośrodku i zanika. Zanik rumienia nie oznacza jednak zawsze końca choroby. Dlatego w razie jego wystąpienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem dermatologiem.

Drugą fazę choroby charakteryzuje rozwój objawów skórnych oraz ostre zmiany zapalne narządów, w tym stawów, serca, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Trzeci etap boreliozy może trwać od roku do kilkunastu lat od zakażenia. Występują wówczas przewlekłe zmiany skórne, ciężkie zmiany zapalne stawów, a także zapalenia mózgu
i opon mózgowo-rdzeniowych. Nierozpoznana i nieleczona borelioza zagraża licznymi niebezpiecznymi powikłaniami. Kobietom w ciąży grozi nawet poronieniem i uszkodzeniem płodu.
Do tej pory nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem na boreliozę. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest stosowanie repelentów (OFF!, Autan) i zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas przebywania na terenach szczególnie zagrożonych kleszczami.