Odpowiedzi

2009-04-26T00:24:42+02:00

"Kobiety są krańcowe: o wiele lepsze albo o wiele gorsze niż mężczyźni." Od lat pasjonują artystów: są opisywane, portretowane, rzeźbione... Występują w roli ideału, wybawicielki, a także demona czy kobiety fatalnej. Często stają się wartościowymi przyjaciółkami i towarzyszkami mężczyzn, czasem ich wrogami, podstępnymi intrygantkami. W różnych kulturach pełnią odmienną rolę, są inaczej postrzegane, dlatego jak stwierdził Vittorio de Sica: "Kobiety są trudne do przejrzenia, ponieważ każda z nich stanowi wyjątek od reguły".

Szukając przykładu ukazania kobiety jako demona, na myśl od razu przychodzi mi "Portret Dory Maar", autorstwa mojego ulubionego malarza, Pabla Picassa. Przedstawia on "przyjaciółkę" artysty, Henriettę Theodorę Markovitch. Utrzymany w kubistycznej konwencji obraz to wizja pierwszego, ale jakże zdumiewającego spotkania dwojga ludzi.

Femme fatale to kolejna kreacja, którą uważam za wartą uwagi. Malarskim przykładem ukazania kobiety fatalnej jest wspomniany przeze mnie we wstępie obraz "Madonna" (nawiasem który jest moim ulubionym dziełem, więc wybacz, jeśli za bardzo się rozpiszę)