BIOLOGIA. TRZY ZADANIA NA JUTRO!!

1. Ilość mocznika w nerkach waha się w zależności od intensywności filtracji i stopnia resorpcji. Który z czynników najbardziej wpływa na wzrost ilości wydalanego moczu?
a) niskie ciśnienie krwi
b) wysoki poziom wchłaniania w kanalikach zbiorczych
c) mała zawartość wody w ciele
d) obniżone ciśnienie osmotyczne krwi.

2. Wyjasnij jak skład moczU będzie sie zmieniac podczas:
a) upalnego i suchego dnia
b) wysiłku
c) stosowania diety o wysokiej zawartości białek.

3. Dlaczego podczas upałów, kiedy się pocisz, rzadziej oddajesz mocz i jest on ciemniejszy, a w czasie chłodów, kiedy pocenie się jest ograniczone, częściej oddajesz mocz i jest on jaśniejszy?

Z góry dzięki :-**

1

Odpowiedzi

2010-04-11T22:03:33+02:00
1. C
2 .
a) W upalny dzień, bardziej pocimy się, aby ochłodzić organizm, w skład potu wchodzi między innymi woda, więc jej zawartość w moczu bedzie mniejsza
b)Podczas wysiłku również zwiększa sie wydzielanie potu, w którego skłąd między innymi wchodzi woda, wieć jej zawrtośc w moczu bedzie mniejsza
c)W składzie moczu zwiększy sie ilość białka
3.
Podczas upałów, organizm próbując sie schłodzić, zwieksza wydzielanie potu którego składnikiem jest między innymi woda, która jest podstawowym składnikiem moczu, powoduje ona również jego rozcieńczenie przez co jest jaśniejszy więc rzadziej oddajemy mocz a jego barwa jest jaśniejsza, natomiast w czasie chłodów, wydzielanie potu jest nie wielkie wiec dużo wody zatrzymuje sie w organizmie, przez co mocz oddajemy częściej i jest on jaśniejszy.