Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T17:50:20+02:00
"Stary człowiek i morze" - charakterystyka Manolina.

MANOLIN

E. Hemingway Stary człowiek i morze, bohater drugoplanowy; chłopiec, który pomaga bohaterowi, bardzo go lubi i szanuje.

Wygląd: brak informacji w utworze.

Życiorys: Chłopiec, pracuje razem z Santiago, którego uważa za mistrza nie tylko w dziedzinie połowu ryb, ale także w każdej innej dziedzinie życia.

Charakterystyka: Darzy Santiago wielkim szacunkiem, to od niego uczył się sztuki rybackiej. Mimo, że Manolin ma kilkanaście lat, zachowuje się jak dojrzały i odpowiedzialny mężczyzna. Zresztą swoje postępowanie komentuje: "Taki jest obowiązek mężczyzny". W stosunku do Santiago wykazuje się niezwykłą delikatnością. Nie chce, żeby rybak czuł się w jakikolwiek sposób zobowiązany wobec niego. Traktuje go jak ojca, najlepszego przyjaciela, nauczyciela, a jednocześnie wie, że stary człowiek wymaga opieki. Nie pozwala mu dziękować sobie, ani Martinowi, który daje Santiago żywność, ponieważ wyczuwa, że rybak mógłby traktować pomoc jako oznakę własnej słabości: Manolin wierzy, że Santiago złowi wielką rybę.

2 3 2
2010-04-11T17:53:21+02:00
Kilkunastoletni chłopiec, pomocnik Santiago. Uważa starego rybaka za swojego mistrza. Troskliwy i opiekuńczy wobec Santiago.
Darzy Santiago wielkim szacunkiem, to od niego uczył się sztuki rybackiej. Mimo, że Manolin ma kilkanaście lat, zachowuje się jak dojrzały i odpowiedzialny mężczyzna. Zresztą swoje postępowanie komentuje: "Taki jest obowiązek mężczyzny". W stosunku do Santiago wykazuje się niezwykłą delikatnością. Nie chce, żeby rybak czuł się w jakikolwiek sposób zobowiązany wobec niego. Traktuje go jak ojca, najlepszego przyjaciela, nauczyciela, a jednocześnie wie, że stary człowiek wymaga opieki. Nie pozwala mu dziękować sobie, ani Martinowi, który daje Santiago żywność, ponieważ wyczuwa, że rybak mógłby traktować pomoc jako oznakę własnej słabości.
2 3 2