Odpowiedzi

2016-07-09T21:39:01+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
1. Sytuacje gdy tarcie jest niepożądane:
- przesuwanie ciężkich mebli i innych obiektów (możemy zmniejszyć np. używając mebli na kółkach, zmniejszając chropowatość podłogi i podstaw mebli)
- tarcie występujące w ruchomych częściach maszyn, powodujące utratę energii, przegrzewanie się, zużywanie części maszyn(można zmniejszyć poprzez stosowanie smarów i olejów)
- ścieranie butów, ubrań i innych rzeczy (aby zmniejszyć tarcie w takim wypadku należy oderwać kontakt ciała podczas przemieszczania, tzn. podnosić buty a nie ciągnąć je, przedmioty można wykonać z gładkiego materiału odpornego na ścieranie)

2. Sytuacje gdy tarcie jest potrzebne:
- chodzenie, jazda (w czasie zimy na oblodzonym chodniku lub jezdni można posypać piasek w celu zwiększenia tarcia i ułatwienia kontroli nad ruchem)
- utwierdzenie położenia śrub tak by same nie odkręciły się ( siłę tarcia można zwiększyć dokręcając śrubę, czyli zwiększyć siłę docisku)
- wygładzanie przedmiotów papierem ściernym (papier ma dużą chropowatość dzięki piasku na jego powierzchni, zwiększając tarcie które wyrywa nierówności na powierzchni obrabianego obiektu).

17 3 17