Opisz w 5 zdaniach warunki życia robotników w XIX w

Wymień różnice w warunkach życia robotników i właścicieli fabryk w XIXw

wyjaśnij pojęcia
a) strajk
b) związki zawodowe


przy wymienionych wynalazkach i odkryciach w dziedzinie medycyny dopisz ich zastosowanie
a) promienie X(Roentgena)
b)znieczulenie ogólne(narkoza)
c) szczepionka przeciw wściekliźnie
d) elektrokardiograf

Wymień 3 ważne dla społeczeństwa przełomu XIX i XX wieku źródła informacji

Zaredaguj krótką 3-zdaniową informację z pobytu na wystawie malarstwa XIX i XX wieku


Napisz o co walczyły kobiety na przełomie XIX i XX wieku.

nie muszą być wszystkie na raz
z góry tnx;*******

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T19:43:11+02:00
STRAJK-jest to zbiorowe i dobrowolne zaprzestanie czynnosci wykonywanej w pracy przez grupy społeczne głównie przez pracowników najemnych w celu zrealizowania jej ządań przez właściciela przedsiębiorstwa lub organ władzy państwa.

ZWIĄZKI ZAWODOWE-jest to organizacja społeczna dzialająca na zasadzie dobrowolnej pomocy ludziom pracy najemnej.Zadaniem ich jest obrona interesów i działanie na rzecz ich poprawy.

Promienowanie X ma szerokie zastosowanie naukowcy korzystając z niego prześwieltają plastik,inżynierowie prześwietlają kadłuby samolotów. Jednak największe zastosowanie znalazło w medycynie bo dzięki temu można uzyskac prześwietlenie calego ludzkiego organizmu.

Znieczulenie ogolne czyli inaczej narkoza słuzy do okresowego zahamowania czynnosci ośrodkowego układu nerwowego dzięki czemu nie czuje się żadnego bólu. Narkozy używa się m.in. do bolesnych zabiegów typu operacji chirurgicznej,zastawiania kości czy usuwania zębów.

Szczepionka przeciw wściekliźnie uodparnia organizm przeciw tej chorobie dzięki zawartemu w niej zabitego wirusa wścieklizny. Szczepi się nią zarówno ludzi jak i zwierzęta.


6 3 6