Zad. 1
Dwa termometry rtęciowe mają jednakowe zbiorniczki z rtęcią. Pierwszy z nich ma większą, a drugi mniejszą średnicę wewnętrzną rurki. Którym z termometrów możemy mierzyć temperaturę z większą dokładnością i dlaczego?

Zad. 2
Kiedy koła wagonów na stykach szyn stukają głośniej - zimą czy latem?

Zad. 3
Masz kłopoty z odkręceniem nakrętki w butelce? Zanurz nakrętkę razem z górną częścią butelki w gorącej wodzie. Wraz ze wzrostem temperatury nakrętka rozszerzy się i wówczas będzie można ją swobodnie odkręcić. Na tej podstawie wyjaśnij, dlaczego słoiki z przetworami zamyka się "na gorąco".

Zad. 4
Dlaczego przewody linii elektrycznych mają taką długość, że w lecie zwisają między słupami? Jak wyglądają przewody w zimie?

Zad. 5
Dlaczego rozgrzana szklanka pęka, gdy nalejemy do niej zimnej wody?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-04-13T13:31:44+02:00
Zad1.
Termometr o mniejszej średnicy

zad2.
Wszystko to można wyjaśnić tym, że metale zmieniają objętość pod wpływem temperatury. Tzn. Metale, pod wpływem ciepła zwiększają objętość a pod wpływem zimna się kurczą. Gdy kładzie się tory, to pod uwagę bierze się właśnie to zjawisko. Szyny są kładzione w odstępach. Robi się to po to aby pod wpływem ciepła (np. w lato), kiedy szyny zwiększą objętość, nie zniszczyć torów (bo np. szyny nałożą się na siebie itp.). Tu, dochodzę so sedna. "Dlaczego koła wagonów na stykach stukają głośniej zimą niż latem?". Poniewarz zimą, szyny się kurczą i odstępy pomiędzy nimi są większe. Koła wagonów wpadają w te "dziury" i wydają głośny dźwięk. Podczas lata, odstępy te są mniejsze, dlatego stukot jest cichszy.
zad3.
Wydaje mi się, że słoiki z przetworami zamyka się ,,na gorąco" gdyż kiedy ostygną zakrętka zacznie się minimalnie kurczyć i przylegać do słoika.

zad4.
Przewody zimą zmiejszają swoją dludość pod wplywem temperatury.

zad5.
Bo jest nagła zmiana temperatur i szklanka tego nie wytrzymuje