Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-11T19:42:24+02:00
Jestem jak najbardziej na tak. Czytanie wartościowych lektur w pewnym stopniu przyczynia się do zmiany zachowania. Czytając o niewłaściwym postępowaniu bohaterów i przykrych konsekwencjach ich czynów na pewno nie popełnimy podobnych błędów co oni.

Nie wiem, jakie lektury czytałaś już. Jeśli ''Romeo i Julia'' oraz ''Krzyżacy'' zostały przez Ciebie przeczytane, to dodaj je, jako przykład. W książce opowiadającej o historii nieszczęśliwej miłości Romea i Julii patrzymy na dążenie do celu wysokim kosztem, na nie poddawaniu się, i walce o siebie - aż do śmierci. W ''Krzyżakach'' natomiast Zbyszko zakochany do granic możliwości w Danusi zrobił wszystko, by odnaleźć i wyrwać z rąk krzyżackich. ukochaną.

:)
2010-04-11T19:55:25+02:00
Czytanie książek jak najbardziej pomaga w szukaniu własnej drogi życiowej pomaga w znalezieniu własnej drogi życiowej. znakomitym przykładem z literatury jest Stasia Bozowska - bohaterka "Siłaczki" - która przez całe życie była wierna młodzieńczym ideałom, w przeciwieństwie do Pawła Obareckiego, który po kilku latach pracy popadł w rutynę i we wszystkim, co robił szukał korzyści materialnych.
kolejnym przykładem może być Marcin Borowicz - główny bohater "Syzyfowych prac" - który początkowo co prawda ulega rusyfikacji, ale później dorasta i buntuje się przeciwko zaborcom.
Alek, Rudy i Zośka - bohaterowie "Kamieni na Szaniec" również mogą posłużyć za przykład. byli to bardzo młodzi ludzie, a jednak nie zawahali się poświęcić życia dla obrony ojczyzny. ich postawa jest niewątpliwie godna podziwu.