Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-11T20:00:41+02:00
CZAS I MIEJSCE AKCJI
Wydarzenia rozgrywają się w nieokreślonej przyszłości, na planecie Kybera i na Księżycu.
BOHATEROWIE

Król Kybery - Poleander Partobon, wielki wojownik i miłośnik cybernetyki. Myśląc tylko o swojej pasji, omal nie doprowadził do zagłady Kybery. Na szczęście wydarzenia związane z elektrosmokiem uczą króla, że nie można dopuścić, by wynalazki techniczne wymknęły się spod kontroli człowieka.

Maszyna cyfrowa na Księżycu - wykonywała polecenia króla, nie myślała i nie czuła, była bezwolnym narzędziem w jego rękach.


opowieść fantastyczno-naukowa mająca charakter baśni. Spotkamy w niej bowiem wyznaczniki tego gatunku literackiego: występowanie magicznych przedmiotów i niezwykłych zdarzeń, umieszczenie akcji w nieokreślonej przyszłości, szczęśliwe zakończenie i morał. Pojawia się też baśniowy motyw wędrowny - postać smoka.

Charakterystyczne dla S. Lema jest żartobliwe ujęcie tematu. Stworzył on wiele humorystycznych nazw, będących wynikiem łączenia słów istniejących we współczesnej polszczyźnie i fantastycznych określeń, np. cybergąszcze, cyberszafy. Mimo, że jest to bajka fantastyczna, zawiera ważne przesłanie dla teraźniejszości. Ostrzega przed zbytnią technizacją świata i buntem maszyn, które mogą zwrócić się przeciw człowiekowi - ich twórcy. Utwór zawiera też wyraźne potępienie wojen narzucanych przez agresywnych władców, samowolnych i zaborczych. Niejednokrotnie nie licząc się z wolą i sytuacją własnego narodu, zakupują nowoczesną broń służącą do zabijania setek ludzi w okrutny sposób, aby zaspokoić swe zachcianki.
1 5 1