Odpowiedzi

2010-04-11T21:18:00+02:00
Dzień Wojska Polskiego ustanowniono, by upamiętnić zwycięstwo nad armią radziecką. W 1920 roku polscy żołnierze popisali się znakomitym, niekonwencjonalnym manewrem. Udało im się zaskoczyć wojska bolszewickie, wiążąc ich główne siły pod Warszawą i atakując z flanki od strony rzeki Wieprz. Nie jest jasne, kto był pomysłodawcą tego triku. Powszechnie uważa się, że był nim Józef Piłsudski, jednak część historykó wskazuje na Tadeusza Rozwadowskiego.

Abstrahując od autora koncepcji ataku ze skrzydła, manewr przyniósł rewelacyjny efekt. Po rozbiciu Rosjan w tzw. bitwie warszawskiej, nasi żołnierze przejęli inicjatywę. W efekcie, zaskoczeni porażką i zmęczeni żołnierze radzieccy nie mieli szans na nawiązanie wyrównanej walki. 25 sierpnia było w zasadzie po wszystkim, zagrożenie dla polskiej stolicy minęło.

Polacy mieli w tej wojnie sporo szczęścia. Jesienią 1919 roku polski attache wojskowy w Moskwie, porucznik Jan Kowalewski złamał rosyjskie szyfry. Dzięki temu, plany dowództwa Armii Czerwonej były świetnie znane naszym oficerom. Bardzo ułatwiło to planowanie ofensywy z flanki, a nie - jak spodziewali się Rosjanie - wprost znad Warszawy.

Szczęście uśmiechnęło się też do Polski dwa dni przed decydującym starciem. Wojska radzieckie zdobyły wtedy, po śmierci w boju polskiego oficera, mapę z rozmieszczeniem naszych wojsk oraz dokładne rozkazdy. Tylko podejrzliwość radzieckich oficerów, węszących spisku i celowej dezinformacji, sprawiła, że nie zrobili nic z nabytą wiedzą. Gdyby byli odważniejsi, mogliby bez problemu pokrzyżować plany Wojska Polskiego.

Bitwa pod Warszawą uznawana jest czasem 18 najważniejszą batalią w dziejach świata. Władze radzieckie po udanej rewolucji październikowej chciały bowiem rozpalić socjalistycznym ogniem całą Europę. By jednak zrealizować swoje plany, musieli najpierw pokonać Polskę. Wygrana naszych żołnierzy zmusiła Włodzimierza Lenina i resztę prominentów Rosji Radzieckiej do skupienia się na wewnętrznej polityce kraju.

W walce o Warszawę zginęło ok. 4500 polskich żołnierzy. Niemal pięc razy więcej ofiar, bo 25 tysięcy, poległo po stronie radzieckiej. Na cześć heroizmu i waleczności naszych wojaków, 15 sierpnia obchodzimy Dzień Wojska Polskiego.
5 4 5
2010-04-11T21:19:06+02:00
Poniewaz wtedy jest rocznica Bitwy Warszawskiej ktora była 1920 r
1 1 1
2010-04-11T21:19:33+02:00
Bo to jest tak zwana rocznica cudu nad Wisłą.
1 2 1