Makbet - Akt IV, scena I

1. Wymień wszystkie symbolizujące zło zwierzęta, których nazwy padają w zaklęciach czarownic. Postaraj się wyjaśnić, dlaczego wiązano je ze złem moralnym.
2.Na podstawie wersów 27-28 powiedz jakich ludzi uznawano za złych w XVI-wiecznej Europie. Wyjaśnij na czym polega przypisane Żydowi zło, i spróbuj wytłumaczyć skąd mogło powstać przekonanie o zły wszystkich Turków i Tatarów.
3.Na podstawie znajomości całego dramatu wymień wszystkie czyny Makbeta, które łamią bohaterowi normy moralne. Wyjaśnij na czym polega ich zło.
4.Wskaż cechy charakteru Makbeta, które sprzyjają jego drodze ku moralnemu upadkowi.

Bardzo Pilne! Z góry dziękuje.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T17:51:00+02:00
1. bury kot, puszczyk, lelek, ropuszysko, bagnisty wąż, żaba, jeż, psi pysk, nietoperz, żmija, jaszczurka, sowa, szczur, smok, wilk, rekin. Wiązano je ze złem,bo same nazwy daja taki wstręt, lęk. Wszyscy sie ich boimy, niektóre z tych zwierząt zabijają.

2. ludzi jako bluźnierczych, tych co zabijali.

3. zabicie Dunkana, zabicie Banka, zbrodnia na żonie i synku Makdufa. Makbet bardzo chciał zostać królem, po przepowiedni czarownic coraz bardziej o ty myślał. Pod namowami żony zabił Dunkana. Po zabiciu jednej osoby wiediał ze musi zabijac dalej by nic sie nie wydało. Ma skłonność do okrucieństwa, bezwzględności, tyranii.

4. Waha się. Czynią z niego skrytobójcę, obłudnika, tyrana. Narastajacy strach, podejrzliwosć popycha go do dalszych ohydniejszych zbrodni. Wyzbywa się resztek sumienia, uczuć, ma nawrt zanik miłości do żony. Morderstwa spychają go na dno upodlenia i utraty godności. Jest bezwględny, nie ma uczuć. Słabością bohatera okazuję się być nienasycona ambicja. Rządza władzy zmienia go diametralnie. Po objęciu władzy sprawuje despotyczne, tyrańskie rządy, nie cofa się przed żadną zbrodnią, kolejne zabójstwa wykonują zleceniodawcy, zło jest jego wytworem. Jego postawa składa się z obłudy i fałszu.
22 3 22