Napisz w punktach (tylko i wyłącznie) zastosowanie w życiu codziennym rozszerzalności temperaturowej cieczy. Wszystkie przykłady poza termometrem i czujką (te dwa nie będą uznawane). Minimum 3 PRZYKŁADY, każdy opisany w minimum 3-4 zdaniach. UWAGA! NIE KOPIOWAĆ Z INTERNETU!!!!!(ZGŁOSZĘ SPAM)

1

Odpowiedzi

2010-04-13T14:39:28+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
1. Termoskop, urzadzenie wynalezione przez Filona z Biznacjum w III w p.n.e, a udoskonalony przez Galileusza (stad tez czasami spotykana potoczna nazwa 'termometr Galileusza') w przezroczystym naczyniu zanurzone sa ciala o znanej nam gestosci, po tym ktore sa na dnie naczynia, ktore na powierzchni cieczy, a ktore plywaja w niej zaiweszone wiemy jaka gestosc badanej cieczy, przy odpowiednim skalibrowaniu, mozna wiec tez okreslic jaka jest temperatura otoczenia.

2. Lampa magmowa, wypelniona dwoma niemieszajcymi sie cieczami (znaczna roznica gestosci - np nafta i alkohol). Na dnie mamy grzaleczke, lezaca na ndole nafta nam sie ogrzewa, zwieksza swoja objetosc, czyli zmniejsza ciezar wlasciwy i wedruje do gory, tam sie ochladza, zwieksza swoj ciezar wlasciwy i opada i tu znowu sie podgrzewa i tak w kolko

3. Grzejnik, taki co masz pod oknem. ciepla woda doprowadzana jest do gory grzejnika, schladza sie, zmniejsza objetosc i odprowadzana jest u dolu. Fakt zmniejszania sie objetosci jest tu wykorzystywany do poprawienia sprawnosci urzadzenia.