Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-04-11T21:52:48+02:00
Merkucjo - drugoplanowy bohater jednej z najsławniejszych tragedii Szekspira - Romea i Julii. Krewny księcia Escalusa (nie należy do rodu Montecchich), najlepszy i najwierniejszy przyjaciel głównego bohatera tragedii - Romea.

Postać komediowa, której obecność w tragedii stanowi przykład złamania zasady decorum. Jego wypowiedzi są dowcipne, pełne błyskotliwego humoru. Merkucjo wygłasza długie monologi, z których najsławniejszym jest ten o Królowej Mab.

Merkucjo ginie w walce ulicznej, zabity przez Tybalta bratanka pani Capuletti, broniąc honoru przyjaciela (Romeo odmówił walki, czym naraził się na hańbę). Jego tragiczna śmierć jest postrzegana jako śmierć komedii, a zarazem początek tragedii (umierając, Merkucjo trzy razy "rzuca klątwę" na domy Montecchich i Capulettich: Zaraza na obydwa wasze domy!). Jednak nawet w chwili śmierci Merkucjo nie powstrzymuje się od żartów i gier słownych.

Imię Merkucja prawdopodobnie pochodzi od angielskiego przymiotnika mercurial, co oznacza "żywy, ruchliwy, impulsywny" i doskonale oddaje charakter tej postaci literackiej .
15 3 15
2010-04-11T21:54:09+02:00
Merkucjo-Jest bohaterem trzecioplanowym,krewny księcia,przyjaciel Romea.Jest jedną z najciekawszych postaci.dobry szermierz,starszy i bardziej doświadczony od Romea!
10 4 10