Odpowiedzi

2010-04-11T23:06:13+02:00
Mona Lisa
Pieta
Dama z Łasiczką
Sąd ostateczny
Madonna Sykstyńska
Stworzenie Adama
Ostatnia Wieczerza
Szkoła Ateńska
Bitwa pod Grunwaldem
Wschód Słońca
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-12T00:02:16+02:00
1. Bazylika św. Piotra w Watykanie (architektura w Rzymie)

2. "Dawid" Michał Anioł Buonarroti (rzeźba znajdująca się w Galerii dell' Accademia we Florencji)

3. "Mona Lisa" Leonardo da Vinci (znajdująca się w Luwrze w Paryżu; już jest odgrodzona barierkami i zamknięta w szklanej kasecie)

4. Vincent van Gogh "Pokój van Gogha w Arles" (słynny obraz olejny, znajduje się w Muzeum d'Orsay)

5. Andrzej Wróblewski "Kolejka trwa" (inne tytuły obrazu: poczekalnia I, Kolejka, W kolejce; znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie)

6. Stanisław Wyspiański "Macierzyństwo" (obraz z piękną płynną, secesyjną linią z 1905 roku; znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie)

7. MASACCIO "Trójca Święta" (fresk w świątyni Santa Maria Novella we Florencji)

8. Antonio Gaudi "Sagrada Familia" (secesyjna budowla kościelna, którego budowa rozpoczęła się w 1884 roku i prace trwają do dziś (podobno do 2026 roku); swoim wyglądem przypomina kopiec termitów; z daleka robi wrażenie, z bliska trochę przeraża, ale napewno jest niebywała w swojej nowoczesnej i innowacyjnej formie)

9. Auguste Renoir "Huśtawka" (obraz olejny, Muzeum d'Orsay w Paryżu; obraz charakterystyczny dla epoki impresjonizmu, miękki modelunek światłocieniowy, migotliwe światło, autonomia kolorystyczna światła i cienia, uchwycenie chwili, nastroju)

10. Theodore Gericault "Tratwa Meduzy" (obraz olejny, Luwr , Paryż, obraz charakterystyczny dla epoki romantyzmu w sztuce, niebywałe żółte światło, dynamika, ruch, patos, i zobrazowanie wielkiej tragedii, w której ludzie pływający na morzu kilkanaście dni , zaczęli się wzajemnie zjadać)