Odpowiedzi

2011-08-14T14:14:05+02:00

Barok. Nazwa epoki wywodzi się z architektury oraz sztuk plastycznych. Portugalskie słowo barroco oznacza w stylu kolekcjonerów nierówny, nieregularny kształt pereł. Tło historyczne epoki to przede wszystkim wojny (z wojną trzydziestoletnią 1618-1648 na czele), powolne wyniszczanie miast oraz szalejąca kontrreformacja, charakteryzująca się coraz większa nietolerancją religijną.

Pierwotnie określenie ,,barok’’ było wyłącznie kategorią estetyczną i dotyczyło stylu w sztuce. W dodatku miało sens negatywny, opisywało wszelkie dziwactwa i wynaturzenia w dziedzinie sztuk plastycznych, a dokładnie rzec biorąc – zwyrodnienia stylu renesansowego. Jako nazwa osobnej epoki ,,barok’’ przyjął się dopiero w XX wieku., dla niektórych zachowując swój pejoratywny wydźwięk synonimu ,,zepsucia smaku’’.

Można przyjąć, że epoka baroku trwała w Europie od połowy XVI stulecia do końca XVII, kiedy to późny styl barokowy przerodził się w rokoko. W Polsce tendencje barokowe pojawiły się bardzo wcześnie, w ramach literatury odrodzenia – w latach 80. XVI wieku. Dojrzały barok to wiek XVII, a okres schyłkowy sięga jeszcze do początku wieku XVIII.

 

eeee, dużo jest tego napisane pogubiłam sie :(