Odpowiedzi

2010-04-12T10:07:11+02:00
Czy w współczesnym świecie można spotkać ludzi podobnych do Balladyny?

We współczesnym świecie można spotkać ludzi podobnych do Balladyny. Dzielimy się na ludzi dobrych i złych. A co za tym idzie?
Balladyna z dramatu Juliusza Słowackiego była mściwą, okrutną, choć piękną kobietą. Za wszelką cenę chciała zostać królową. Z tego możemy wysnuć aż dwa wątki – nie można oceniać ludzi po wyglądzie oraz, że ludzie, aby spełnić swoje marzenia, potrafią dążyć do celu po trupach. Makiawelizm przejawia się wszędzie.
Spójrzmy chwilowo wstecz – Hitler mordował Żydów. Co było celem? Aby jego rasa panowała na całym świecie. Ale nie o tym mowa. Spójrzmy na główne cech Balladyny: nieszczerość i złośliwość. A teraz spójrzmy na siebie. Chociażby na to, że czasem w szkole nie mamy zadania domowego, ale za wszelką cenę staramy się wmówić nauczycielowi, że jest inaczej, bądź też wymyślamy coś na poczekaniu udając, że niby czytamy z zeszytu. Jest to nieszczerość. Złośliwość? Ile razy zdarzyło się nam być złośliwym wobec drugiej osoby, i to z zazdrości? Lepiej tego nie wymieniać.
Kolejne, ważne cech Balladyny? Była egoistką. Potworną egoistką. Nie obchodził ją los matki. Spójrzmy teraz wiec na siebie – egoizm. Ilu z nas potrafi dać coś drugiej osobie ot tak? Naprawdę jest to mała garstka ludzi. Większość chce mieć wszystko tylko dla siebie, bez względu na to, czy jest nam coś potrzebne czy nie.
Raz sumując – we współczesnym świecie można spotkać ludzi podobnych do Balladyny. Nie trzeba nawet szukać zbyt daleko – wystarczy nawet spojrzeć na siebie, przypomnieć sobie kilka sytuacji i jak wtedy się zachowaliśmy.
3 4 3