Napisać referat na minimum 1 kartka A4, temat: Nobliści w CERN, własnymi słowami prosto i ciekawie, np czym jest cern, to cam robia, kto tam pracuje, noblisci, jacy tam pracowali jakcy pracują.. itd. podać źródła bardzo ważne bo już na jutro.. z góry dziękuje..

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-12T13:46:13+02:00
CERN (franc. nazwa Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) - Europejska Organizacja Badań Jądrowych - ośrodek badawczo-naukowy położony na przedmieściach Genewy na granicy francusko-szwajcarskiej. Zatrudnieni są tam naukowcy z 20 państw świata, od 1 lipca 1991r. także z Polski.Zatrudnienie w CERN sięga 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata.

Z posród wielu badań prowadzonych w CERN'ie należy wymienić akcelerator cząsteczek LHC (potocznie nazywany Wielkim Zderzaczem Hadronów), który w celach badawczych rozpędza cząsteczki ołowiu w tunelu długości 27 km do 11 000 razy na sekundę przez schłodzone do -271 st. C elektromagnesy, przez które płynie prąd rzędu 11850 A.

CERN skonstruował poprzednio inne akceleratory, dzięki którym dokonano wielu róznych odkryć.

Noblisci CERN:

Felix Bloch i Edward Mills Purcell (1952r) - rozwinięcie nowych metod w obszarze precyzyjnych magnetycznych metod jądrowych i za odkrycia dokonane przy ich zastosowaniu

Samuel Ting i Burton Richter (1976r.) - za niezależne odkrycie mezonu J/ψ

Carlo Rubbia i Simon van der Meer (1984r.) - za decydujący wkład do projektu, dzięki któremu odkryto bozony W i Z

Jack Steinberger, Leon Lederman i Melvin Schwartz (1988r.) - za metodę wiązki neutrinowej i przedstawienie dubletowej struktury leptonów poprzez odkrycie neutrina mionowego.

Georges Charpak (1992r.) - za wynalezienie i rozwój detektorów cząstek, w szczególności wielodrutowej komory proporcjonalnej.

Polscy naukowcy są autorami lub współautorami jednej dziesiątej prac dotyczących badań prowadzonych w CERN-ie – uczestniczą między innymi w konstrukcji detektorów ALICE, ATLAS i CMS wchodzących w skład Zderzacza Hadronów.

CERN'owi zawdzięczamy także inny wynalazek. W 1989r. pracując nad systemem ułatwienia wymiany danych miedzy naukowcami Tim Berners-Lee stworzył protokół HTTP oraz język HTML. CERN stało się więc kolebką stron WWW.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/CERN
1 5 1