Odpowiedzi

2010-04-12T14:01:52+02:00
1.Podmiotem lirycznym wiersza jest dorosły mężczyzna, który w formie monologu lirycznego wspomina nauczyciela biologii. Czyni to w imieniu własnym oraz kolegów - liryka bezpośrednia- 'nie mogę sobie przypomnieć', 'szastam nogami'(1.os.l.poj.), 'on pierwszy pokazał nam'.
2.Podmiot liryczny wypowiada się na temat dwóch rodzajów wiedzy. Jeden z nich to wiedza naukowa - formuły, wzory, doświadczenia, odkrycia. Drugi rodzaj wiedzy to życiowa mądrość, doświadczenie. Podmiot twierdzi, że życie to trudna lekcja. Prosi Boga : "Zostaw mnie na drugie życie, jak na drugi rok w tej samej klasie." Wiedza naukowa nie pomoże człowiekowi pokonać lęku przed sprawami ostatecznymi, np. przed śmiercią.
3.Uczeń 'Pana od przyrody' wyrósł na porządnego człowieka. Nauczył się od niego wielu rzeczy rzeczy, m.in. szacunku dla każdej formy życia. Gdy spotyka na swojej drodze żuka, wita się z nim z nadzieją, że jest to jego nauczyciel i pomaga mu. Jest wdzięczny za wszystko, czego nauczył go profesor. Był dla niego wielkim autorytetem.
16 3 16
  • Użytkownik Zadane
2010-04-12T14:06:29+02:00
Wiersz ,,Pan od przyrody,,można podzielic na dwie części.Pierwsza ma charakter wspomnień.Podmiot liryczny przedstawia swego nauczyciela.Był to wysoki,nienagannie ubranu człowiek.To właśnie On wprowadził chłopca w świat przyrody.Nauczył go odróżniac ziarna roślin.W wierszu tym podmiot liryczyn możemy utażsamiać z poetą,który powraca do beztroskiego dzieciństwa.Następna strofa mówi o tymco się stało z ,,panem od przyrody,,.Herbert nazywa faszystów,którzy zabili pana od przyrody ,,łobuzami historii,,.Tu rozpoczyna sie druga część utworu.Pierwsza pisana jest w czasie przeszłym,druga dotyczy wydarzeń teraźniejszych.Podmiot liryczny stara się wyobrazić swego pedagoga w zaświatach ,,jeśli poszedł do nieba,,.Nauczyciel zasłużył swą pracą na nieśmiertelność.Dla swoich uczniow będzi zawsze żywy.Człowiek,który odszedł ,zamordowany podczas okupacji zaraził swoich uczniów miłością do natury,nauczył ich co to piękno przyrody i dzięki temu na zawsze pozostanie nieśmiertelny.
12 4 12