Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-12T14:25:35+02:00
Białko
Jest potrzebne do wzrostu i rozwoju organizmu (funkcja budulcowa). Bierze udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Gdy w organizmie zabraknie cukrów i tłuszczów, to białka mogą być zamienione na energię. Wyróżnimy białka: roślinne (soja, fasola, groch) i zwierzęce (ryby, jaja, chude mięso).
Witaminy
Regulują prawidłowy przebieg wielu procesów w organizmie. Ułatwiają przemianę białek, cukrów, tłuszczy. Dzielą się na: rozpuszczalne w wodzie (wit. B, C, PP), rozpuszczalne w tłuszczach (wit. A,D,E,K)
Tłuszcze
Umożliwiają utrzymanie stałej temperatury ciała (36,6°C). Ochraniają niektóre narządy wewnętrzne np. nerki. Dostarczają energii wtedy, gdy zabraknie cukrów. Przy nadmiernym spożyciu odkładają się jako tkanka tłuszczowa.
Woda
Wraz z witaminami i solami mineralnymi pełni funkcję regulacyjną. Ułatwia rozpuszczanie się niektórych witamin. Gasi pragnienie. Pełni rolę czynnika transportującego związki do komórek. Umożliwia usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów z organizmu.
Składniki mineralne (Sole mineralne)
Budują kości (sole wapnia i fosforu) i szkliwo zębów (fluor). Wytwarzają hemoglobinę - czerwony barwnik krwi (żelazo). Umożliwiają prawidłową pracę serca i mięśni (magnez, potas).
Błonnik
Przyspiesza perystaltykę jelit (wypełnia jelita, pobudza ich ruchy i zapobiega zaparciom). Zmniejsza wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów. Powoduje spadek stężenia glukozy we krwi. Spowalnia rozkład węglowodanów i zmniejsza uczucie głodu.

Jak coś, to jest notatka z mojego zeszytu z przyrody - 4kl. ;)
2 5 2