Odpowiedzi

2010-04-12T14:46:12+02:00
Na posiłki z grilla dobra jest każda pora, nie ma jednak żadnych wątpliwości, że to pora letnia jest tym najlepszym okresem by rozpocząć przygodę z grillem. Dla właścicieli, którzy maja domy z własnym ogródkiem, wiosna i budząca się do życia przyroda, to nie tylko podziwienie jej piękna

Jest to czas wiosennych porządków w ogrodzie i przygotowanie miejsca na ognisko czy grilla. Właśnie takie miesiące jak maj i czerwiec sprzyjają najbardziej grillowaniu. O takiej porze roku grill ma same zalety, np. kiedy mamy ochotę na pieczony boczek na grillu.

Grill jest doskonałą formą pieczenia wszystkich mięs. Podobnie jest z rybą o wiele zdrowsza będzie ryba z grilla niż z zupy czy patelni. Bardo dużą zaletą grilla jest fakt, iż grillowane przez nas potrawy są pozbawione szkodliwego tłuszczu. Ale najczęstszym błędem letniego grillowania jest zbyt późna pora. Do tego dochodzi często spożywany na tę okoliczność alkohol, najczęściej piwo.

Najlepiej jest grillować w porze popołudniowej. Po zimie sezon grillowy oczekiwany jest z wielką tęsknotą, a żeby nie marnować czasu warto sprawdzić swojego grilla lub zakupić nowy. Teraz w marketach zaczynają pojawiać się różnego rodzaju grille oraz wszystkie potrzebne do biesiadowania akcesoria do grillów. Jeżeli przyrządzane dania mają zaskoczyć gości należy kupić taki grill, który wytrzyma nasze grillowanie

Jak można przygotować idealną rybę lub karkówkę? Oczywiście usmażyć, ale musimy ją wcześniej zamarynować smażyć w głębokim tłuszczu.
Jeżeli karkówkę położymy na gril, cały tłuszcz wytopi się podczas grillowania. Ku naszej radości mamy mięso z grilla dużo zdrowsze niż z patelni i w dodatku chude.nie trzeba udowadniać, że grillowanie jest dla naszego zdrowia niż duszenie mięsa w tłuszczu.
1 5 1
2010-04-12T14:47:06+02:00
To jest pieczenie mięsa na ruszcie , na grillu