PILNE
1. Które części serca transportują krew utlenowaną a które odtlenowaną? Przedstaw schemat małego obiegu krwi i krótko go opisz podając rodzaje naczyń krwionośnych transportujących krew utlenowaną oraz nazwy naczyń krwionośnych transportujących krew odtlenowaną.
2. Opisz przystosowania w budowie do pełnionej funkcji niżej podanych naczyń krwionośnych :
- tętnice
- żyły
- naczynia włosowate

Z góry dziekuję

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-12T15:43:05+02:00
2. Funkcje tętnic:
to naczynia krwionośne prowadzace krew od serca do tkanek. Panuje w nich wysokie ciśnienie, ściany są grube i elastyczne. Zbudowane z grubej warstwy mięśni posiadają liczne włókna nadające im sprężystość.
NACZYNIA WŁOSOWATE – są to cienkościenne przewody rozmieszczone w tkankach, łączące zwykle tętnice z żyłami. Ich ściana zbudowana jest z śródbłonka – przez niego zachodzi wymiana substancji między krwią a tkankami. Silne ukrwienie niektórych narządów (np. nerek, przysadki mózgowej) umożliwia specyficzny układ naczyń (tętniczka – naczynia włosowate – tętniczka) zw. SIECIĄ DZIWNĄ, za którego pośrednictwem odbywa się sprawna wymiana substancji między organem a płynami ciała.
Żyły:
to naczynia krwiomnośne prowadzące krew do tkanek od serca. Krew płynie w nich wolno, pod niewielkim ciśnieniem, sta dściany żył są znacznie cieńsze, a na wewnetrznej powierzchni znajdują się zastawki zapobiegające cofaniu się krwi.
1.
Krew utlenowana nazywana jest krwia tetnicza, a krew odtlenowana krwią żylną.
W małym obiegi krwi w tętnicach znajduje sie krew żylna, a w żyłach krew tętnicza, zaś w dużym krwiobiegu w tętnicach znajduje się krew tętnicza, a w żyłach krew żylna.
Mały obieg krwi:
nazywany jest też obiegiem płucnym, gdyż prowadzi krew do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Krew dochodzaca do płuc jest uboga w tlen i zawiera dużo Co2, a wracając z płuc zawiera dużo tlenu, a mało Co2.
Duży obieg krwi:
zadaniek DOK jest dostarczenie pszczególnycm narządom tlenu i subs. odżywczych i zabranie z nich Co2 i innych produktów przemiany materii. W dużym krwiobiegu krew płynąca tetnicami jest jasna, ze względu na duża zawartośc tlenu. W żyłach jest z kolei na odwrót.


Tyle z tego wiem, może jest chyba dobrze?
3 3 3