Odpowiedzi

2009-11-03T21:43:18+01:00
Nil miał ogromne znaczenie dla Egiptu i jego gospodarki. Wylewy rzeki pozwalały na hodowlę różnych gatunków roślin. Służyła też jako szlak komunikacyjny, dzięki czemu Egipcjanie mogli prowadzić handel z kupcami innej narodowości. Dawała mieszkańcom Egiptu tyle korzyści, że uznawali oni ją za dar od bogów.
  • Użytkownik Zadane
2009-11-03T21:43:55+01:00
Odrębnymi całościami o swoistej charakterystyce Dolina Nilu i Delta Nilu.
Dolina Nilu w suchym klimacie zakątka Afryki to jakby korytarz wzdłuż nurtu tej rzeki, która zawsze odgrywała kluczowe znaczenie w życiu jej mieszkańców.W suchym klimacie tego zakątka Afryki.Wzdłuż Doliny Nilu położone były najważniejsze ośrodki państwowe Egiptu: Tinis, Teby, Abydos i Elefantyna, oraz młodsze, choć nie mniej fascynujące, jak el-Amarna.
Delta Nilu to bardzo rozległy trójkąt u ujścia Nilu znajdowały się bardzo ważne miasta,stolica Memfis, oraz znany ośrodek religijny Junu, biblijny On, nazywany przez Greków Heliopolis.Delta Nilu była otwarta ze wschodu i zachodu, a z czasem także z północy, toteż przybywali tam koczownicy z Azji i Libii oraz piraci z Morza Śródziemnego. Z drugiej strony, w Delcie znajdowały się rozległe obszary ziem uprawnych.
2009-11-03T21:55:06+01:00
Panstwo egiptu opiera sie glownie na rolnictwie a wokol nilu wystepuje duzo zyznych gleb szczegolnie w delcie to wokol nilu istnieje wiekszosc miast egipskich