Napisz rozprawkę pt."człowieka można zniszczyć,ale nie można go pokonać".Podaj w niej przynajmniej 3 argumenty oprócz tych dotyczących lektury "stary człowiek i może" np.
-uszczerbek na zdrowiu
-psychika
-obozy kontemplacyjne
-utrata bliskich
Daje naj.Pilnie na środę>

1

Odpowiedzi

2010-04-12T15:50:04+02:00
Słowa "Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" można rozumieć w bardzo różny sposób. Jest wiele argumentów przemawiających za autentycznością tej wypowiedzi, jak i jej niepoprawnością.
Jednym z wielu argumentów przemawiających za tym jest to, jak Santiago walczył z rybą. Niszczyła go fizycznie, ale pomimo tego nie poddał się tylko dalej dążył do celu. Nie przejmował się zmęczeniem i głodem. Jadł tylko tyle ile musiał, żeby na darmo nie zabijać ryb. Marlin ranił go, doprowadzał do zmęczenia ale i tak kochał go.
W tylogii "Władca Pierścieni" Frodo Baggins miał bardzo trudne zadanie do wykonania. Musiał zniszczyć pierścień aby uratować świat. Niszczył on go psychicznie, sprawiał, że robił się zły nawet , ale gdy bardzo będą pragneli przestać to robić pokonają swój nałóg. Niewielu ludzwobec swojego przyjaciela, Sama. Oskarżał go o to, że chce mu ukraść pierścień. Pomimo tego jak go to niszczyło i dzięki pomocy przyjaciela nie poddał się, dotarł do Mordoru i go zniszczył.
Kolejny agrument jest wzięty prosto z życia. Wielu ludzi, aby uciec od problemów pije alkohol, bierze narkotyki. Niszczy to ich zdrowie i psychikęią to się udaje. Trzeba mieć bardzo silną wolę i wierzyć w siebie.
Agrumentem przemawiającym przeciwko temu może być to, jak bohater książki "Stary człowiek i morze" walczył z rekinami aby uratować przed złapaną rybę. Włożył w to wiele wysiłku, ale i tak nie udało mu się. Dopłynął do miasteczka ze szczątkami ryby. Zniszczyło go to fizycznie, ponieważ przez kilka kolejnych dni nie mógł pracować.
Z kolei przejdę to tego, jak Janusz Korczak został zabity w obozie zagławy w Treblince. Pomimo, że nie musiał tak szybko umierać poszedł na śmierć razem ze swoimi wychowankami z domu dziecka. Jest to przykładem jak Hiltlerowcy pokonali dobrego człowieka.
Ostatnim moim argumentem może być to, jak bohater książki "Krzyżacy" Jurand ze Spychowa został poknany przez Krzyżaków. Był okaleczony i wyniszczony psychicznie. A wszystko tylko dlatego, że chciał uratować swoją córkę, Danusię z ich rąk.
Nie znam w tej chwili odpowiedzi na pytanie postawione w hipotezie. Jest zbyt wiele argumentów za tym jak i przeciwko temu.
7 2 7