Odpowiedzi

2009-11-03T21:57:41+01:00
Np. poniewaz byl niezalezny i dbal o innych nie zwracajac uwagi na konsekwencje
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-03T21:58:20+01:00
Jana Pawła II możemy nazwać papieżem wolności, ponieważ przywiązywał dużą wagę do kwestii dotyczących wolności oraz przeprowadzonych wojen. Ponadto, nawoływał do zmiany sposobów rozwiązywania wszelkiego rodzaju konfliktów; by wykluczyć rozwiązania wojenne i siłowe. Jego pragnieniem było zjednoczenie wszystkich ludzi oraz nauczenie ich wzajemnej miłości do siebie.
1 5 1
2009-11-03T21:59:14+01:00
1)2009-10-02 Papież Wolności
"Kiedy hałaśliwa propaganda liberalizmu, wolności bez prawdy i odpowiedzialności nasila się również w naszym kraju, pasterze Kościoła nie mogą nie głosić jednej i niezawodnej filozofii wolności, jaką jest prawda Krzyża Chrystusowego". Te słowa Sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedziane w czasie beatyfikacji ks. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w 1999 r. przypomina Episkopat Polski w liście na IX Dzień Papieski. Będzie odczytany w parafiach w najbliższą niedzielę, która rozpocznie w Polsce obchody Tygodnia Miłosierdzia.

Refleksja związana z obchodzonym pod hasłem "Otoczmy troską życie" 65. Tygodniem Miłosierdzia znalazła się na początku listu Konferencji Episkopatu Polski. "Kolejny już raz Chrystus zleca nam troskę o swoich braci, o ludzi potrzebujących. Chrześcijańska miłość jest sprawdzianem naszej wiary w Chrystusa" - napisali księża biskupi. W dalszej części swojego przesłania na obchodzony 11 października IX Dzień Papieski nawiązują zarówno do postaci Ojca Świętego Jana Pawła II, jak i kanonizacji bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który w tym samym dniu zostanie w Watykanie ogłoszony świętym. "Dziękujemy Panu Bogu za Polaków, którzy niezależnie od sytuacji i czasów uznali wolność za szczególną wartość, bez której naród normalnie żyć nie może" - czytamy w liście. Jest to nawiązanie do hasła tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego: "Jan Paweł II - Papież Wolności". "Wolność to wielka wartość, z której Polacy nigdy nie zrezygnowali. Trudne były dla nas zwłaszcza dwa minione wieki. Traciliśmy wolność polityczną i ponownie ją odzyskiwaliśmy. Polska znikała z mapy Europy i ponownie stawała się suwerennym państwem" - przypominają księża biskupi.

Nowego polskiego świętego ks. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który był pasterzem Warszawy w czasie Powstania Styczniowego, księża biskupi nazywają symbolem walki o wolność. "Jako więzień-zesłaniec, nawet wśród największych cierpień dawał przykład głębokiej wiary i pełnego zaufania wobec Bożej Opatrzności". Orędziem wolności stał się także długi pontyfikat Sługi Bożego Jana Pawła II. Najpierw prowadził
on Kościół w trudnym okresie zmagań z systemem totalitarnym i wielokrotnie dawał wyraz swego zatroskania, zwłaszcza w momencie, gdy rodził się wyzwoleńczy ruch "Solidarność". Ale o potrzebie troski o autentyczną wolność mówił także wtedy, gdy Polska cieszyła się już wolnością polityczną. Księża biskupi przypominają w tym kontekście słowa, jakie Ojciec Święty wypowiedział w 1999 r. w polskim parlamencie: "Fundamentem rozwoju wolnego i demokratycznego społeczeństwa jest poszanowanie godności osoby ludzkiej i jej praw".

W czasie obchodzonego w całym kraju Dnia Papieskiego modlić się będziemy o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. W ramach centralnych obchodów na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się międzynarodowe sympozjum na temat wolności w nauczaniu Papieża Polaka, a na Zamku Królewskim w Warszawie twórcom zostaną wręczone doroczne nagrody. W całym kraju zbierane też będą ofiary na wsparcie stypendialne dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Zajmująca się tym Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przez 9 lat swego istnienia podjęła opiekę już nad przeszło dwoma tysiącami młodych.