"Kamizelka"- Bolesław Prus

odpowiedz na pytania3.Na czym polega i w którym miejscu tekstu sie rozpoczyna zmiana pozycji narratora wobec świata przedstawionego?
4. Co stanowi temat noweli?
5. Cel napisania utworu?

daje najlepsze
można korzystać z neta1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-13T17:43:40+02:00
4. Głównym tematem noweli jest kamizelka, która stanowi plan rekompozycji, utwór konczy się i zaczyna opisem kamizelki. Jest również motywem sokoła (teoria opisująca klasyczną kompozycję noweli, w której ma występować centralny motyw stanowiący szczególnie wyróżniony ośrodek kompozycyjny.) Kamizelka jest też pretekstem do opowieści o miłości i śmierci, jest swiadectwem miłości dwojga ludzi, którzy oszukują się nawzajem z miłości.

5. Bolesław Prus ujawnia myślenie o świecie, które moglibyśmy określić jako relatywizm moralny. Dwoje małżonków, którzy oszukują się nawzajem nie są wcale negatywnie przedstawieni, a wręcz przeciwnie. Prus, chciał podkreślić, jak wielką miłością darzyli Oni siebie, okłamując siebie nawzajem. Ona, usprawiedliwiała swoje kłamstwo widząc szczęście męża myśląc, że zdrowieje. Podobnie jak nieinformowanie o tym, że umiera, co do dziś jest problematyczne. Prus tak jednak konstruuje swoją opowieść, że czytelnik ocenia postawę żony pozytywnie.

na 3 niestety nie umiem odpowiedzieć, gdyż Kamizelkę przerabiałam kilka miesięcy temu i nie mam tej książki przy sobie, przepraszam.
1 3 1