Odpowiedzi

2010-04-12T18:45:23+02:00
Jest wiele książek na świecie. Jedne pomagają zapomnieć ludziom o otaczającej ich rzeczywistości, inne zaś odpowiadają na pytania, które stawia sobie każdy człowiek szukający wytłumaczenia na nurtujące go pytania. Chciałabym udowodnic, że w książkach należy znaleźć wskazówki, jakimi powinien kierować się człowiek odwołując się do książki Juliusza Słowackeigo ,,Balladyna'', ,,Antygony'' Sofoklesa i ,,Romea i Julii'' Williama Szekspira.
Po pierwsze każdy człowiek, który chce żyć w zgodzie z otoaczającym go społeczeństwem powinien być uczciwy. Czytając ,,Balladynę'' Juliusza Słowackiego na samym końcu targedii dochodzi do nas myśl , że człowiek nieuczciwy zabija wszytskich wokoło a na końcu siebie, ponieważ w ten sposół płaci za swą nieuczciwośc. Balladyna była kłamliwa, chciała mieć wszystko co doprowadziło, że z jej własnej winy zginęli jej najbliżsi i została sama. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie są nieuczciwi odpłacają także samotnością, brakiem jakiegokolwiek oparcia od innych osób. Tak naprawdę jest to ich własna winna, niestety zbyt późno się o tym przekonali.
Drugim argumentem bedzie to,że w książka pt. ,,Antygona'' Sofoklesa uświadamia nas o powinności wobec bliskich nam osób. Główna , tytułowa bohaterka mimo tego, że jej brat był uważany w kraju za złego, ona za wszelką cenę chciała go pokochać. To się nazywa siostrzaną powinościa. Wiele rodzin w dzisiejszych czasach jest ze sobą skłóconych. CZęsto powodami tych sprzeczek są jakieś błache powody. Czytając tą książkę możemy uświadomić sobie, że pomimo największej kłótni z bliskimi są sytuacje, gdy trzeba zapomnieć o sporze i z otwartymi dłońmi przyjąć tą osobę lub z wielkim przekonaniem chcieć dla niej jak najlepiej i najwięcej.
Po trzecie, w dramacie ,,Romeo i Julia'' W. Szekspira powinnismy doszukać się tego, że miłość jest jednym z największych uczuć, o jakim człowiek nie powinien zapominać i jakim powinien sie kierować w życiu.
Na końcu tragedii o wielkiej miłości Romea i Julii wydarza się scena, gdy młodzieniec widzi swoją ukochaną, która nie żyje. Romeo nie mogąc wytrzymać wypija truciznę, która pozwoli mu być wraz ze swoją wybranką. Jednak sytuacja się zmienia, kiedy okazuje się , że Julia żyje. Ta również się zabiła z tego samego powodu co jej ukochany.W rzeczywistości potrzeby materialne przebijają potrzebę miłości , a efektem są rozstania co odczuwają nie tylko osoby w to zamieszane ale także rodzina.
Uważam, żę w pełni potwierdziłam tezę, że w książkach należy znaleźć wskazówki jak postępować w życiu. Książki pt. ,, Romeo i Julia'', ,, Balladyna'' oraz ,,Antygona'' są to książki, które w pełni uświadomiom nas w tym przekonaniu.