Podaj wynik obserwacji:
A) Krwinki człowieka umieszczono w roztworze soli o steżeniu wyższym niż łączne stężenie substancji rozpuszczonych w krwinkach.Cząsteczki soli nie przenikają przez błony z roztworu do komórek.Po kilku min obserwowano kształt komórek. Wynik obserwacji: ....??
B) Krwinki, które przebywały w roztworze soli,umieszczono w czystej(destylowanej) wodzie.Po kilku min obserwowano ich kształt.Wynik obserwacji....??
POMOCY!!:(

2

Odpowiedzi

2009-11-04T13:05:28+01:00
A. krwinki czerwone uległy skurczeniu gdyż wyższe stezenie roztworu w którym znajdują sie krwinki od stężenia substancji w krwinkach powoduje odciąganie wody z krwinek i ich kurczenie sie
B. ich kształt wrócił do pierwotnego a po dłuzszym trzymaniu krwinek w wodzie krwinki napęczniałyby
2 3 2
2009-11-04T13:07:41+01:00
A) Krwinki zaczną się kurczyć. Woda wypływa z nich na zewnątrz; stężenia substancji we wnętrzu komórek i roztworu zewnętrznego (bardziej stężonego, czyli hipertonicznego) dążą do wyrównania.

b)Krwinki przybrały początkowo kształt prawidłowy, ale później zaczęły pęcznieć, a nawet pękać. Znowu mamy do czynienia z dążeniem do wyrównania stężeń wnętrza komórek i wody, w której się znajdują. Woda wnika do komórek, "rozcieńczając" roztwór wewnątrzkomórkowych substancji. Mówimy, że woda jest hipotoniczna w porównaniu z wnętrzem komórek.

Gdy hoduje się komórki poza organizmem, nie umieszcza ich się nigdy w roztworze mniej lub bardziej stężonym, niż ich wnętrze. Roztwór musi mieć stężenie równe stężeniu panującemu we wnętrzu komórek.

Pozdro))
4 3 4