Odpowiedzi

2010-04-12T17:51:51+02:00
Wielki Czwartek nie jest dniem smutnym. Jest dniem wdzięczności. Za Eucharystię, za kapłaństwo, za możliwość udziału w Tajemnicy...
Po Wieczerzy Jezus razem z apostołami udał się do ogrodu Getsemani. Ewangelie opisują lęk, jaki Jezus przeżywał przed męką i śmiercią, a równocześnie poddanie się woli Ojca: "Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty" (Mt 26,39). Po modlitwie Jezus został wydany przez Judasza i aresztowany, a wszyscy apostołowie opuścili Go. W nocy w domu Kajfasza, najwyższego kapłana Wysoka Rada orzekła, że Jezus powinien być skazany na śmierć.
Na zakończenie uroczystości czeka nas jeszcze jeden obrzęd: przeniesienie Ciała Chrystusa do specjalnie przygotowanej kaplicy zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni uczniowie czuwać będą wraz z Jezusem wspominając jego samotną modlitwę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania. Już wcześniej podczas mszy po odśpiewaniu hymnu Chwała na wysokości Bogu, milkną dzwony i dzwonki, organy. Dzwonki zastępuje się stukotem drewnianych kołatek. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte, gaśnie wieczna lampka, a ołtarz, przy którym jeszcze przed chwilą sprawowano Najświętszą Ofiarę stoi obnażony i pusty. Wchodzimy w czas Bożej męki...
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-12T17:58:50+02:00
Wielki Czwartek :
wieczorem odbywa sie msza wieczerzy panskiej, jest ona sprawowana na pamiatke ostatniej wieczerzy. ustanowienie dwoch sakramentow Kapłanstwo i Eucharystię.
Wielki Piątek:
tego dnia nie odprawia się Mszy swiętych, odprawia się Drogę krzyzowa, odbywa się Liturgia Męki Pańskiej.Ołtarz jest tego dnia bez krzyża, świeczników i obrusów.
Wielka Sobota :
adoracja przy grobie pańskim a takze idzie sie do kosciola poswiecic potrawy ktore sie spozywa w niedziele wielkanocna
1 5 1